Altar Quartet - slovenské turné s hosťami !!!

31.7. - 4.8.2021, BJ, LM, PP, PO, BA 29.07.2021

Altar Quartet - slovenské turné s hosťami !!!
Plagát

ALTAR QUARTET predstaví na koncertoch okrem starších kompozícii aj materiál z najnovšieho albumu November. Jazzová špička zoskupená okolo hudobníkov Nikolaja Nikitina a Ľuboša Šrámeka sa predstaví hneď v niekoľkých slovenských mestách. Nikolaj Nikitin, Ľuboš Šrámek, Juraj Griglák, Martin Valihora + hostia: Kornél Fekete Kovács, Dávid Hodek a Michael Patches Stewart. Mená, ktoré fanúšikom kvalitného jazzu netreba dlho predstavovať. Pevný základ zostavy doplnia už spomínaní hostia. Zoskupenie vystúpi v hudobných kluboch, na uznávanom jazzovom festivale aj na historickom nádvorí.

Altar Quartet je európske zoskupenie špičkových inštrumentalistov a skladateľov pod vedením saxofonistu Nikolaja Nikitina a klaviristu Ľuboša Šrámeka. Hudobný koncept telesa vychádza z jazzovej tradície akustického kvinteta, ovplyvneného zvukom moderny, aký reprezentujú Tom Harrell, Kenny Wheeler či Second Great Quintet legendárneho Milesa Davisa. Altar Quintet sa hlási aj k tradícii európskej komponovanej hudby 20. storočia. Nikolaj Nikitin patrí medzi najvýraznejšie osobnosti slovenského jazzu. Tento saxofonista, skladateľ a producent má na konte viac než desať albumov, vrátane spolupráce so zvučnými menami ako Miroslav Vitouš či Tom Harrell. Ľuboš Šrámek je klavirista, producent a skladateľ. Držiteľ hudobného ocenenia Radio_Head Awards v kategórii Jazzová hudba za rok 2015 a Ceny Esprit za Najlepší jazzový album roka 2019.

Nikolaj Nikitin © Patrick ŠpankoNikolaj Nikitin © Patrick Španko
Ľuboš Šrámek © Patrick ŠpankoĽuboš Šrámek © Patrick Španko

Oceňovaný album November vyšiel na CD aj vo forme vinylovej LP platne. Nahrávku tvorí osem skladieb, pričom každá nesie špeciálne osobné venovanie. Na ich výslednej podobe sa podieľala pestrá škála prizvaných hudobníkov mladšej i strednej generácie z piatich krajín sveta. Hrajú v troch rôznych zostavách, no vždy v kvartete, čím projekt s podtitulom Altar Quartets plynulo nadväzuje na svojich predchodcov: Altar a Altar Double Quintet. Jadrom projektu Altar zostávajú Nikitin a Ľuboš Šrámek. Medzi špičkovými hosťami nechýba fenomenálny bubeník Johnathan Blake, patriaci medzi svetovú jazzovú špičku. Jeho portfólio pozostáva zo spoluprác s vynikajúcimi hudobníkmi ako Avishai Cohen, Tom Harrell, Chris Potter, či Donny McCaslin. Rytmickú sekciu prináša kontrabasista, Američan so slovenskými koreňmi - Drew Gress, ktorý v súčasnej dobe spolupracuje s Ravi Coltraneom, či invenčným klaviristom Fredom Herschom. Európske rytmiky zastupuje kontrabasista Nenad Vasilić, pričom na bicích sa striedajú Dušan Novakov a Klemens Marktl. Hosťom zostavy je aj trubkár Kornél Fekete-Kovács.

Juraj Griglák © Patrick ŠpankoJuraj Griglák © Patrick Španko
Martin Valihora © Patrick ŠpankoMartin Valihora © Patrick Španko

ALTAR QUARTET TOUR 2021:
31. júl - Bašta, Bardejov (hostia: Michael Patches Stewart – trúbka , Dávid Hodek - bicie)
01. august - Liptovský Mikuláš, Mikulášsky Jazzový Festival (hosť: Michael Patches Stewart - trúbka)
02. august - Poprad, Tatranská galéria
03. august - Prešov, Stromoradie
04. august - Bratislava, Nádvorie Zichyho paláca (hosť: Kornél Fekete Kovács - trúbka)

Hlavným partnerom koncertného turné zoskupenia ALTAR QUARTET a jeho hostí , s výnimkou koncertu na Mikulášskom Jazzovom Festivale, Fond na podporu umenia.

Michael Patches Stewart © Patrick ŠpankoMichael Patches Stewart © Patrick Španko
Kornél Fekete-Kovács © Patrick ŠpankoKornél Fekete-Kovács © Patrick Španko
Patches, Juraj a Nikolaj © Patrick ŠpankoPatches, Juraj a Nikolaj © Patrick Španko
David Hodek © Patrick ŠpankoDavid Hodek © Patrick Španko

Archív od roku 2005 - Jazzovinky Tlačová správa