Voicingers - workshopy i koncerty v Košiciach !!!

Voicingers - workshopy i koncerty v Košiciach !!!
Plagát

10. - 15.9.2019, Kasárne/kulturpark, KE   09.09.2019

Druhý ročník festivalu Voicingers ponúka v prvej polovici septembra v priestoroch Kasární/Kulturparku sériu workshopov pre deti a mládež, ktoré budú viesť skúsení džezoví muzikanti. Od stredy do piatku, 11. až 13. septembra 2019, bude sedmička hudobníkov pracovať na rozvoji hudobných schopností, ale aj vlastnej kreativity či osobitému prístupu mladých muzikantov k hudbe. Počas víkendu, 14. a 15. septembra, predstavia muzikanti hudobnú tvorbu. Podujatie je zároveň súčasťou 8. ročníka Letného hudobného festivalu Hevhetia.

„Po minuloročnej košickej premiére organizujeme pôvodom poľský prestížny festival hudobnej kreativity a improvizácie. Prinášame ho do Košíc pod názvom Voicingers on Tour – Slovakia. Počas prvých troch dní (11. až 13. septembra) ponúkneme hudobné workshopy, ktoré budú vedené umelecky aktívnymi európskymi jazzmanmi s pedagogickou skúsenosťou (spevákmi a inštrumentalistami). Sú určené pre ľudí, ktorí spievajú a hrajú na hudobné nástroje (pre amatérov aj študentov hudobných škôl a konzervatórií). Cieľom workshopov je prehĺbiť kontakt s vlastnou muzikálnosťou,“ povedal organizátor festivalu a riaditeľ vydavateľstva Hevhetia Ján Sudzina.
Účastníci pracujú v jednej alebo dvoch skupinách – deti (vo veku 7 – 15 rokov) a dospievajúci s dospelými (vo veku 15 rokov a viac). Súčasťou workshopov bude spev skupinových piesní a hranie na etnických perkusiách. Každý účastník bude mať možnosť hrať alebo spievať v sprievode bicích, basgitary a gitary. Workshopy pre deti a dospelých sa konajú súčasne. Séria workshopov bude ukončená skúškami na záverečný koncert adolescentov (dospelých) a detí.

Grzegorz Karnas © Patrick ŠpankoGrzegorz Karnas © Patrick Španko
 Jana Bezek © Patrick Španko Jana Bezek © Patrick Španko

Lektori
Lektori sú aktívni európski džezmeni s pedagogickou skúsenosťou so spevákmi a inštrumentalistami. Nebudú chýbať mená známe z minulého roka: tvorca myšlienky festivalu Voicingers, poľský spevák a improvizátor Grzegorz Karnas, jeden z najoceňovanejších džezových hudobníkov mladej poľskej generácie Alan Wykpisz, kolumbijský basgitarista a perkusionista žijúci v Poľsku Edilson Sanchez. Septimu lektorov dopĺňa ukrajinský bubeník a perkusionista Igor Hnydyn, slovenská klaviristka a skladateľka Jana Bezek, oceňovaný poľský bubeník Grzegorz Masłowski a francúzsky spevák a hráč na melafón Manu Domergue.

Edilson Sanchez © Patrick ŠpankoEdilson Sanchez © Patrick Španko
Alan Wikpisz © Patrick ŠpankoAlan Wikpisz © Patrick Španko

O Voicingers
Festival Voicingers vznikol, aby poskytol prístup k najoriginálnejším a pripravovaným hudobným projektom, v ktorých element improvizácie je osou a kľúčom k sviežosti pri tvorbe hudby. Okrem propagácie mladých profesionálov a ich spolupráce s etablovanými muzikantmi funguje v prospech tých, pre ktorých je hudba životná cesta a majú osobný prístup v tvorbe.