Speváčka Anna Maria Jopek !!!

Speváčka Anna Maria Jopek !!!
Anna Maria Jopek © Patrick Španko

„Svet sa v dnešnej dobe zabudol modliť a ja si myslím, že hudba a umenie je určitou formou modlitby a meditácie, ktorá dokáže pomôcť.“   20.08.2018

Z nenápadnej poľskej speváčky sa stala svetová hviezda a to najmä vďaka jednej spolupráci. Nebyť odvahy osloviť jednu z najznámejších jazzových osobností na spoluprácu – Pat Methenyho, asi len ťažko by sa Anna Maria Jopek dostala k menám ako Makoto Ozone, Branford Marsalis, Richard Bona a mnoho ďalších. Svet ju spoznal ako speváčku, ktorá naspievala s Methenym jeho známe hity v poľštine. Speváčka išla odvtedy dlhou cestou a stále je verná prednesu vo svojom rodnom jazyku, ktorý očaril aj samotného Pat Methenyho. S časom dostala väčšie sebavedomie a prezentuje sa najmä vlastnou tvorbou, no pokora jej nechýba. V exkluzívnom rozhovore nám porozprávala o dôležitých momentoch v kariére, spolupráci s Pat Methenym, vzťahu k vlastnej tvorbe a jej duchovnému odkazu.

* Včera ste mali tu v Brémach koncert a diváci sa v prídavku dočkali aj hitov Pat Methenyho, zvyknete ich ešte spievať často?
Anna Maria Jopek: "Je to veľmi zvláštna vec, ale mala som strašné nutkanie na tomto koncerte odspievať niektoré z jeho piesni. Neskôr som sa dozvedela, že tu v Brémach mal Pat Metheny v roku 1974 ako 19-ročný svoj úplne prvý koncert v Európe. Potom ma to už tak neprekvapovalo, pravdepodobne som tu nejako cítila jeho energiu a preto som chcela spievať jeho skladby."

* O tom ako ste sa dostali k spolupráci s Pat Methenym sa napísalo už veľa. Skôr by ma zaujímalo, prečo ste si vybrali práve jeho? Pat Metheny je veľkou hviezdou a len tak s hocikým si nezahrá, muselo to chcieť veľa odvahy.
AMJ: "Ja by som nikdy nemala odvahu sa ho opýtať. Bol to predovšetkým môj manžel, ktorý mi veľmi veril. Ja som ten typ človeka, ktorý je zavretý v jaskyni a modlí sa, nie som veľmi dobrá v propagácii. Je však dobré mať okolo seba ľudí, ktorí vám tak veria, že by pre vás urobili čokoľvek, aj keď je to šialené. Ja som mala šťastie na takých ľudí. Methenyho som si vybrala, pretože som ho zbožňovala už od malička. S pomocou nahrávacej spoločnosti sme sa s nim stretli, dali sme mu moju nahrávku, ale prvotné ambície boli oveľa menšie. Chceli sme len, aby zahral jednu, dve skladby na mojom albume. Po pár dňoch sa nám ozvala nahrávacia spoločnosť, že si to vypočul a čo teda chceme s tým ďalej. V tom môj manžel navrhol, aby sme sa ho opýtali, či by nespravil celý album, veď za opýtanie nič nedáme a ak sa mu to nebude páčiť, tak spravíme len jednu alebo dve skladby. On súhlasil a pripravil nádherný koncept albumu. Bolo to úžasné spievať moje obľúbené skladby od Methenyho a niekedy stále ani nemôžem tomu uveriť - je to zázrak, že to takto vyšlo. Ako som spomínala, ja som typ človeka, ktorý je spokojný s tým čo má, ak môže robiť to, čo miluje a vôbec by mi nevadilo napríklad, pôsobiť celý život v jednom meste. Je však jedno, kde hudbu robíte a v akej situácii, pretože ona nás aj tak transformuje po duchovnej, i intelektuálnej stránke. Ale s Patom som mala obrovské šťastie a neprešiel by deň, čo by som mu nebola za to všetko vďačná. Táto spolupráca mi otvorila doslova milión dverí."

Anna Maria Jopek © Patrick ŠpankoAnna Maria Jopek © Patrick Španko
Anna Maria Jopek © Patrick ŠpankoAnna Maria Jopek © Patrick Španko

Spomínali ste duchovnú stránku hudby a ako nás premieňa. Má vaša hudba nejaký duchovný odkaz a je prepojená s vierou?
AMJ: "Je to niečo, čo sa nedá opísať slovami, pretože duchovno je proste duchovno. Ja verím v to, že umenie je v dnešnej dobe veľmi hodnotné a dôležité, pretože celý svet je v zlom stave a ľudia sú často hrozne nešťastní. Keď veľa cestujem a koncertujem, tak najradšej chodím do veľmi malých miest, pretože tam je veľa duchovna, ale zároveň tam človek vidí aj veľa utrpenia a práve tam treba hudbu prinášať ako prostriedok komunikácie, lásky, jednoty. Svet sa v dnešnej dobe zabudol modliť a ja si myslím, že hudba a umenie je určitou formou modlitby a meditácie, ktorá dokáže pomôcť. Hudba spája a lieči a ľudia môžu z koncertu odchádzať ako lepšie osoby."

* Toto všetko, čo spomínate, je niečo o čo sa so svojou hudbou snažíte?
AMJ: "Chce to veľkú pokoru a skromnosť. Ak by som povedala, že sa o to pokúšam, už to by bolo asi veľmi trúfalé. Ja prichádzam s očakávaním stretnúť ľudí a niečo im dať. Ak sa mi to podarí a ľudia to príjmu, tak mi to vracajú v ešte väčšom množstve a toto je určitý zázrak, ktorý hudba dokáže. Preto podľa mňa hudba môže pre duchovný svet urobiť v súčasnosti omnoho viac, než akékoľvek iné spôsoby."

* Počas kariéry ste mali možnosť hrať s niektorými z najlepších jazzmenov ako Metheny, Branford Marsalis, Makoto Ozone, Richard Bona, Gonzalo Rubalcaba a mnoho iných. Čo je pre vás dôležité, keď si vyberáte spoluprácu s niekým?
AMJ: "Ja si to nikdy nevyberám ani nevyhľadávam, ono sa to proste deje samo, akoby to, tak už malo byť a bolo to dopredu určené. Samozrejme je tam nejaký vedomý inštinkt, že toto by mohlo fungovať. Väčšinou to býva tak, že niekoho stretnete vypočujete si ho a osloví vás to. Práve to je na hudbe pekné, že môžete urobiť toľko rôznych spoluprác a z každej sa prostredníctvom hudby dozvedáte viac o druhých a skrze nich sa dozvedáte aj viac o sebe."

Anna Maria Jopek © Patrick ŠpankoAnna Maria Jopek © Patrick Španko
Anna Maria Jopek © Patrick ŠpankoAnna Maria Jopek © Patrick Španko* Takže to nebolo vedome rozhodnutie, napríklad, že rada by ste si zahrali s Branfordom Marsalisom?
AMJ: "Určite nie, to by som si nikdy nedovolila! Pretože to sú naozaj veľkí seriózni hudobníci. Ono sa to naozaj deje nejako samo a niekedy sama pochybujem, či som pripravená to zvládnuť. Potom, keď začnú hrať a je to tak nádherne a vy sa snažíte len na to slepo reagovať ako malé dieťa so zvedavosťou."

* V poslednom čase máte omnoho viac projektov a spolupracujete často s veľkými menami, určite je to o dosť náročnejšie. Zvládate tento kariérny posun?
AMJ: "Necítim sa tým veľmi vystresovaná. Ešte je toľko toho čo môžem objaviť a ja viem o svete a o sebe toho tak málo. Nechcem odchádzať z tejto planéty s pocitom, že by som mohla vedieť viac. Je toho veľa, čo treba urobiť, ale mám pocit, že v súčasnosti mám ešte väčší hlad po poznaní ako kedykoľvek predtým. Čím viac toho viem, uvedomujem si, že ešte viac toho musím spoznať. Je to nekončiaci proces, ktorý si vyžaduje odvahu."

* Zo všetkých vašich doterajších projektov, ktorý si tak najviac ceníte?
AMJ: "To je ťažká otázka, pretože každý projekt a každá spolupráca je v niečom iná a každú som robila úprimne od srdca. Samozrejme album s Pat Methenym je pre mňa veľmi špeciálnou záležitosťou, ale rovnako si vážim všetky ostatné zážitky. Je to akoby môj život zachytený v albumoch a ja som veľmi vďačná, že môžem mať takéto vzácne memoáre."

Anna Maria Jopek © Patrick ŠpankoAnna Maria Jopek © Patrick Španko
Anna Maria Jopek © Patrick ŠpankoAnna Maria Jopek © Patrick Španko* Aktuálne pracujete na novom projekte s Branford Marsalisom. V čom by ste povedali, že je tento projekt iný ako ostatné. Zmenil sa nejako váš prístup? Ja som z par skladieb cítil, že je tam veľký dôraz na folklór.
AMJ: "Áno, je tam veľa folklóru a myslím si, že to aj Branfordovi veľmi vyhovuje pretože on je vynikajúci muzikant a dokáže sa adaptovať na množstvo folklórnych štýlov. Keď hrá slovanský folklór, tak človek má pocit, že akoby bol jedným z nás. Je to vynikajúci album a som s nim nadmieru spokojná."

* Stretol sa už niekedy Branford Marsalis predtým s poľským alebo iným slovanským folklórom?
AMJ: "Možno v inom živote, ale je neuveriteľné, čo on dokáže. On vie všetko a dokáže sa veľmi rýchlo adaptovať. V podstate on mi tú hudbu vysvetľoval a nie ja jemu."

* Čo sa snažíte vždy mať vo svojej hudbe?
AMJ: "Pravdu. Myslím si, že to je veľmi dôležité. Snažím sa veľmi nad všetkým nerozmýšľať, pretože potom buď je človek málo sebavedomý alebo si myslí, že je lepší ako je, čo je ešte horšie. Proste chcem byť len v hudbe úprimná a to nie je niečo, čo sa dá nejako vypočítať. Pravdu človek nijako neoklame a to je jediné, čo možno po nás prežije."

Anna Maria Jopek © Patrick ŠpankoAnna Maria Jopek © Patrick Španko
Anna Maria Jopek © Patrick ŠpankoAnna Maria Jopek © Patrick Španko* Ako pristupujete ku kompozícií?
AMJ: "To by som rada aj ja vedela. Nie vždy to ide tak ľahko. Niekedy poviem deťom, že dnes nevarím a na celý deň sa zavriem za klavírom a niekedy to príde - inokedy nie."

* Pracujete vedome s formami a harmóniou?
AMJ: "Nie, nie ak už to príde, tak úplne celé v hotovej forme. Samozrejme mám úžasných spoluhráčov a oni niekedy dokážu moju skladbu posunúť ešte úplne na iný level, že je miliónkrát lepšia, akoby som ju ja kedykoľvek dokázala napísať. O tom však hudba je. Musíte ju nechať ako slobodného vtáka letieť, pretože po nejakom čase vám už vôbec nepatrí."

* Vo vašej tvorbe možno zachytiť eklektický prístup, množstvo štýlov a inšpirácii, je to niečo, čo robíte vedome?
AMJ: "Ja som cestovateľka a rada skúšam nové veci a tieto dve veci dokopy vytvárajú aj môj prístup k hudbe. Nové skúsenosti ma lákajú omnoho viacej ako ostať verná len jednému žánru. To by ma neuspokojilo, niekedy musím ísť až na hranicu svojich schopností a poznatkov. Ja sa riadim mottom poľskej nositeľky Nobelovej ceny za literatúru, vynikajúcej poetky - Wisławy Szymborskej. Ona napísala, že o sebe vieme len toľko, koľko nás skúšali. Takže ja musím seba neustále skúšať. Ak by som ostala len pri jednej veci, tak by sa mohlo stať, že sa budem opakovať a to by som nechcela. Ja musím byť ako dieťa, stále skúmať, objavovať, byť prekvapená a nadchýnať sa pre nové veci."

Anna Maria Jopek © Patrick ŠpankoAnna Maria Jopek © Patrick Španko
Anna Maria Jopek © Patrick ŠpankoAnna Maria Jopek © Patrick Španko

* Keď máte rada veľmi rôzne štýly a otvorený prístup, čo pre vás znamená jazz?
AMJ: "Slobodu. Ja som sa narodila v komunistickom Poľsku a jazz bol naozaj pre nás jazykom slobody. Myslím si, že to je jeden z dôvodov, prečo máme v Poľsku také úžasné publikum, pretože to bol zároveň aj symbol vzdoru, voči krádeži slobody. Má to pre nás špeciálnu hodnotu a myslím si, že žiadna hudba nie je taká ako jazz. Vďaka jazzu môžete slobodne komunikovať s každým aj vo svojom hudobnom jazyku a nie ste viazaný ničím. Nemá to žiadne pravidlá, môžete byť eklektický, mať rád len swing. Je to výnimočné umenie!"

* Je niečo, čo by ste chceli v hudbe skúsiť v blízkej dobe, ale nemali ste ešte možnosť?
AMJ: "Takých veci je mnoho, ale len to cítim, nedokážem to konkrétne pomenovať. Závisí to vždy od ľudí, ktorých stretnem. Niekedy vás niekto nasmeruje doprava a pritom vy ste chceli pôvodne ísť doľava. Teraz nedávno som robila divadelnú hudbu, čo bola pre mňa úplne nová skúsenosť. Zo začiatku som si myslela, že budem v tomto projekte len spievať a skladať, ale nakoniec som musela aj hrať. Je to spievaná monodráma, kde zobrazujem život od embrya. Bola to pre mňa veľká výzva, pretože predtým som nič takéto nerobila, že som sa musela nejako hýbať, tancovať a spievať zároveň. Zo začiatku som bola veľmi vydesená, ale veľa mi to dalo. Po hudobnej stránke to bolo taktiež náročné, pretože nie je ľahké spievať 45 minút len v štýle vokalizácie na jednoduché hlásky, ale je to symbolom akéhosi návratu k jednoduchosti človeka."

* Aké sú vaše plány do blízkej budúcnosti?
AMJ: "Mám veľa nápadov pre rôzne nové projekty. Taktiež ma čaká množstvo koncertov. Okrem toho bude vychádzať nový album s Branfordom Marsalisom, ale to ešte neviem presne kedy."

Anna Maria Jopek © Patrick ŠpankoAnna Maria Jopek © Patrick Španko
Anna Maria a Peter © Patrick ŠpankoAnna Maria a Peter © Patrick Španko