Speváčka Anna Lauvergnac !!!

Speváčka Anna Lauvergnac !!!
Anna Lauvergnac © Patrick Španko

  01.10.2018

Vynikajúca talianska speváčka a skladateľka - Anna Lauvergnac si prešla už dlhou cestou. Aj keď jej mladý vzhľad vás oklame, v skutočnosti má skúsená speváčka za sebou už množstvo úspechov a patrí k etablovaným osobnostiam na domácej scéne, i vo svete. Zaujímavosťou však je, že Lauvergnac začala s hudbou až pomerne neskoro a venovala sa predtým iným povolaniam - no to nebolo prekážkou v prepracovaní sa k elite. Okrem výnimočného hlasu sa presadila aj ako skladateľka filmovej hudby a výnimočná lyrická textárka, pričom svoje texty prepožičala mnohým významným zoskupeniam ako napríklad Vienna Art Orchestra. V súčasnosti je Lauvergnac vyťažená a rozlietaná, no jej hlavným domovom sú Viedeň, Trieste a Mníchov. Aktuálne oslavuje 52 rokov!

Narodila sa 5. októbra 1966 v talianskom meste Trieste. Anna Lauvergnac sa najprv venovala všetkému možnému okrem hudby. Diplom získala z pedagogiky a následne študovala psychológiu. Vystriedala množstvo zamestnaní, až v roku 1989 sa začala zaujímať o jazzový spev a absolvovala letné kurzy Berklee College Summer Clinics v Perugii pod vedením Bob Stoloffa. No už vtedy sa jej začalo veľmi dariť a preukazovala nadpriemerný talent. Podarilo sa jej získať štipendium a ešte v ten istý rok nastúpila na štúdium jazzu v Grazi, kde ju viedli veľké mená ako Mark Murphy, Jay Clayton, Andy Bey a Sheila Jordan.

Anna Lauvergnac © Patrick ŠpankoAnna Lauvergnac © Patrick Španko
Anna Lauvergnac © Patrick ŠpankoAnna Lauvergnac © Patrick Španko

Aby si rozšírila obzory sa zúčastnila mnohých workshopov po svete ako napríklad Masterclass v Chorvátsku s Reggie Workmanom alebo niekoľko lekcií absolvovala v New Yorku s Barry Harrisom. Predtým ako odštartovala svoju sólovú kariéru bola takmer jednu celú dekádu členkou jedného z elitných jazzových európskych orchestrov – Vienna Art Orchestra, kde prispievala vlastnými textami a podieľala sa na nahrávaní 12-tich albumov. Vďaka tomuto ansámblu precestovala celý svet, objavila sa na najvýznamnejších festivaloch a všetkých svetových kontinentoch. Okrem iného spolupracovala aj s významnými umelcami ako Andy Bey, Peter Bernstein, Julien Lourau, Andy Scherrer, Paulo Cardoso, Steve Kirby, Wolfgang Puschnig a mnoho ďalších.

Od roku 2008 sa sústredí na svoje vlastné projekty. Sólovú kariéru začala s formáciou kvarteta Anna Lauvergnac International Quartet. S prvým albumom Unless there’s love (Alessa Records, 2012) boli nominovaní na Cenu nemeckých kritikov a umiestnili sa na druhom mieste. S druhým albumom Coming back Home (Alessa Records, 2015) sa jej toto ocenenie už podarilo získať. Následne sa kapela prezentovala naprieč Európou.

Anna Lauvergnac © Patrick ŠpankoAnna Lauvergnac © Patrick Španko
Anna Lauvergnac © Patrick ŠpankoAnna Lauvergnac © Patrick Španko

V súčasnosti má Anna Lauvergnac nový projekt – Freefall (Alessa Records, 2017). Ten sa zameriava na komornejší, intímny sound v duo obsadení a v spojení hlasu a klavíru, ktoré ju zaviedlo na cestu hudobného objavovania. Tento album bol taktiež nominovaný na Cenu nemeckých kritikov, čo svedčí o kvalitách Lauvergnac a jej umeleckom raste v posledných rokoch sólovej kariéry. Na Slovensku vystupovala spoločne s NBS Triom na Open Jazz Festivale 2012!