Saxofonista Èmile Parisien !!!

Saxofonista Èmile Parisien !!!
Émilie Parisien © Patrick Španko

  08.10.2018

S vynikajúcim, talentovaným a mladým francúzskym saxofonistom – Ěmile Parisien som sa mal možnosť osobne stretnúť a aj vypočuť si ho mnohokrát. Tento zjav je v súčasnosti veľkou hviezdou európskeho jazzu a to najmä pre svoj inovatívny, otvorený a kreatívny prístup a svieži sound. Do jeho prejavu sa pretavuje množstvo inšpirácií, ale hlavne sú tam počuť francúzske korene. Všetko, čo predvádza podáva veľmi autenticky, originálne a s plným nasadením, čo vyúsťuje do veľmi spontánnych energických vystúpení. Parisien dokáže spojiť absolútnu slobodu, anarchiu, súčasnosť, nekontrolovateľnosť, hraničnú expresivitu s jemným, rytmickým swingom, pričom každú jednu notu precíti a vychádza z jeho vnútra. Preto sa niektorí kritici neboja vyjadrení, že Ěmil Parisien je to najlepšie, čo prišlo na európsku scénu za posledné roky. Aktuálne oslavuje 36 rokov!Narodil sa 12. októbra 1982 v starej vinárskej oblasti Cahors. Niet divu, že naňho tak silno vplývala francúzska kultúra v takomto prostredí. Hudbe sa venoval od malička. Formálne štúdium začal v roku 1993, kedy sa prihlásil na Marciac College, kde pôsobil  v rôznych hudobných formáciách s hudobníkmi ako Pierre Boussaguet, Guy Laffitte a Tonton Salut. V roku 1996 nastúpil na Conservatoire de Toulouse, kde viedol svoje zoskupenie a študoval klasickú a súčasnú hudbu pod vedením Philippe Lecoq.

Émilie Parisien © Patrick ŠpankoÉmilie Parisien © Patrick Španko
Émilie Parisien © Patrick ŠpankoÉmilie Parisien © Patrick ŠpankoNa začiatku nového milénia sa presťahoval do Paríža, kde získal skvelý ohlas a presadil sa medzi elitou, pričom spolupracoval s menami ako Daniel Humair, Michel Portal, Jean-Paul Celea, Jacky Terrasson a mnoho ďalších. Postupne sa presadil aj za hranicami svojej krajiny a dostal sa na všetky kontinenty. V roku 2004 sa podieľal na vzniku moderného projektu HIP 11, ktorý spájal jazz a hip-hop. Toho istého roku si začal budovať svoju identitu na pôde vlastného zoskupenia Emile Parisien Quartet, kde pretavil inšpirácie skladateľmi 20. storočia a sústredil sa najmä na expresivitu a improvizáciu.Od roku 2007 sa mu podarilo trikrát po sebe získať ocenenie Talent of Jazz zastrešené fondom Fond d’action Sacem, čo mu umožnilo realizovať kreatívne predstavy v podobe dvoch CD. Oboje Au revoir porc-épic (2007) a Original Pimpant (2009) si získali vynikajúce ohlasy verejnosti a kritikov. Tam to však neskončilo a Émile Parisien odvtedy s kvartetom nazbieral množstvo ocenení a absolvoval niekoľko turné. Okrem toho bol v roku 2012 vyhlásený za najlepšieho francúzskeho muzikanta roka.

Émilie Parisien © Patrick ŠpankoÉmilie Parisien © Patrick Španko
Émilie Parisien © Patrick ŠpankoÉmilie Parisien © Patrick ŠpankoV súčasnosti patrí k popredným umelcom vo vydavateľstve ACT Music, kde realizoval viacero projektov -  pomimo iných aj zaujímavú spoluprácu mladých talentov v zložení Émile Parisien, Vincent Peirani, Andreas Schaerer a Michael Wollny na albume Out Of Land (2017). Aktuálne pôsobí vo viacerých medzinárodných zoskupeniach a spolupracuje s poprednými umelcami z celého sveta ako Wynton Marsalis, Chris McBride, ... Na Slovensku nikdy nevystupoval.