Nový album Petra Lipa na pódiu !!!

Nový album Petra Lipa na pódiu !!!
Peter Lipa © Patrick Španko

  02.05.2019

V pondelok večer sa v bratilavskom Babylone, v predvečer Medzinárodného dňa jazzu, konal koncert spojený s krstom nového albumu Petra Lipu! A to pritom v decembri 2018 vydal album Slovenské evergreeny alebo cover verzie slovenských populárnych piesní z 30-tych až 50-tych rokov minulého storočia. Zato však album Dobré meno prináša 13 nových autorských piesní. Niekotré z nich už poznámre a niektoré sú zbrusu nové a v tento večer mali premiéru. Bude to šťastná trinástka?

Peter Lipa Band © Patrick ŠpankoPeter Lipa Band © Patrick Španko
Peter Lipa a Band © Patrick ŠpankoPeter Lipa a Band © Patrick Španko

Večer začal 20 minútovým vystúpením mladej formácie MattiaBoyzz, ktorú vedie len 16-ročný bubeník Mattia Müller, s prevažne vlastnými pop jazzovými skladbami. Ich výkom mi bol sympatický a držím im palce. Potom na pódium prišiel samotný Peter Lipa so svojím Bandom, kde hrali: Radovan Tariška – alt saxofón, Peter Lipa Jr. - klávesové nástroje, Michal Šimko – basgitara a Michal Fedor – bicie nástroje. Dlhodobá práca s kvalitnými textármi (Lasica, Krausz, Rusiňák, ...) pomohla Lipovi vykrištalizovať hudbu, ktorej základným kameňom je blues, ale nechýba R&B, groove, jazz alebo vocalese či dokonca šansón. Počuli sme najmä nové piesne zo spomínaného albumu, kde ma najviac zaujala pesnička Manhattan (Breiner/Lasica), ale ešte viac Because of your sad eyes, od Martina Marinčáka z AMC Tria. Síce ide o staršiu skladbu AMC Tria, ktorú nahral na album Soul of the mountain v roku 2008 spoločne s triom aj gitarista Ulf Wakenius, ale teraz skladba dostala nový šat, pretože anglický text k nej napísal Angličan Jonathan Gresty, ktorý už viac ako 20 rokov žije v Prešove. A bol to práve Peter Lipa, ktorý prišiel s nápadom dať tejto skladbe pesničkový tvar a naspieval ju! Krásne vygradovaná silná melódia veru chytala za srdce.

Pred samotným uvedením CD Dobré meno do života, mala najväčší úspech u publika pesnička Podobnosť čisto náhodná, takmer v dixielandovej verzii s tromi dychmi, ktorú poznáme už takmer 40 rokov v originály pod menom Franie and Johnny, s vynikajúcim textom Milana Lasicu. Album pokrstila sypaným čajom japonská speváčka žijúca v USA Masumi Ormandi, s ktorou vlani nadviazal spoluprácu Peter Lipa a dokonca si na jej pozvanie zaspieval aj v Japonsku a ona naopak na Slovensku. Záver koncertu i večera potom patril duetu Masumi s Petrom Lipom (pesnička It had to be you) a v jej podaní zaspievaných niekoľkým jazzovým štandardom.

Rado Tariška a jeho študenti © Patrick ŠpankoRado Tariška a jeho študenti © Patrick Španko
Uvedenie albumu do života © Patrick ŠpankoUvedenie albumu do života © Patrick Španko
Masumi Ormandi a Band © Patrick ŠpankoMasumi Ormandi a Band © Patrick Španko
Masumi Ormandi © Patrick ŠpankoMasumi Ormandi © Patrick Španko