Nový album Peter Dobai Quintet !!!

Nový album Peter Dobai Quintet !!!
Peter Dobai © Patrick Španko

  02.05.2024

Head in the Clouds je pripravovaný album medzinárodnej formácie Peter Dobai Quintet, ktorý v plnom rozsahu vyjde vo štvrtok 2. mája 2024 na všetkých streamovacích platformách a vydáva ho slovenské vydavateľstvo Hlava XXII. Ako bude album znieť? Uložte si dátumy a dozviete sa to už pred oficiálnym termínom, pretože pri uvedení na trh ho sprevádzajú dva single: Under The Hill (18.apríla) a Francis (25.apríla).


Slovenský saxofonista Peter Dobai časť svojho umeleckého života prežil na írskej scéne a vložil tieto skúsenosti do medzinárodnej zostavy Peter Dobai Quintet. Jeho spoluhráčmi sú: Leopoldo Osio - klavír (Venezuela, Írsko) a Charlie Moon - spev, gitara (Írsko), ktorých spoznal v Írsku, Juraj Griglák - basgitara a kontrabas, Klemens Marktl - bicie nástroje (Rakúsko) a Miroslav Hloucal - trúbka (Česká republika), s ktorými sa spoznal počas hrania na festivale Gypsy Jazz Festival v decembri 2023. Hosťom na nahrávke je saxofonista a Dobaiov spolužiak z Konzervatória v Bratislave Nikolaj Nikitin a takisto írsky bubeník Shane O'Donovan – blízky priateľ z Írska ešte z čias zoskupenia Kavorka s ich spoločným albumom Culture Shock z roku 2012.

Leopoldo Osio © Patrick ŠpankoLeopoldo Osio © Patrick Španko
Charlie Moon © Patrick ŠpankoCharlie Moon © Patrick Španko
Miroslav Hloucal © Patrick ŠpankoMiroslav Hloucal © Patrick Španko
Juraj Griglák © Patrick ŠpankoJuraj Griglák © Patrick Španko

Už na tejto predchádzajúcej nahrávke sa Peter Dobai snažil prepojiť vplyvy world music s jazzom. V podobnom duchu sa nesú aj nové dva single Under The Hill a Francis z pripravovaneho albumu Head In The Clouds. Pointu kompozície „pod kopcom“ vysvetľuje Peter Dobai: „Naznačuje melancholickú atmosféru skladby, ale aj ľudovú tematiku. Skladba je voľne inšpirovaná dvomi ľudovými piesňami, ktoré som sa ako jedny z prvých naučil hrať na zobcovej flaute. A žijú vo mne hlboko a vyvolávajú silné spomienky z detstva. Po hudobnej stránke je tam silný vplyv Johna Coltrana v sólovej forme.“ V tejto skladbe sa predstavil ako hosť Nikolaj Nikitin na bas klarinete. Tému druhého singlu Francis zase naznačuje meno Francis Poulenc – francúzsky skladateľ z Parížskej šestky, ktorý lídra Peter Dobai Quintet očaril svojimi elegantnými kompozíciami. V skladbe Francis je však aj silný vplyv Wayna Shortera patriaceho k jeho idolom.

Z verejných zdrojov finančne podporil Fond na podporu umenia. Finančne podporila SOZA.

https://www.youtube.com/playlist?list=OLAK5uy_kGjIgO_q3cOOrIXeqeFPfURqxTVUypid4

Peter Dobai Quintet – Head In The Clouds:
Peter Dobai – saxofón
Leopoldo Osio – klavír
Charlie Moon – spev, gitara
Juraj Griglák – basgitara, kontrabas
Klemens Marktl – bicie nástroje
Miroslav Hloucal – trúbka
... a hostia:
Nikolaj Nikitin – bas klarinet
Shane O'Donovan – bicie nástroje

Peter Dobai Quintet © Patrick ŠpankoPeter Dobai Quintet © Patrick Španko
Klemens Marktl © Patrick ŠpankoKlemens Marktl © Patrick Španko