Nový album Erika Rothensteina !!!

Nový album Erika Rothensteina !!!
01 CD Erik Rothenstein Band

  17.06.2022

Erik Rothenstein spolu s Jorge Pardom, flautistom Paca de Luciu, nahrali album Schumannova rezonancia! Schumannova rezonancia je označovaná za tep Matky Zeme. Saxofonista Erik Rothenstein spolu s domácimi hudobníkmi a španielskym flautistom Jorge Pardom nahrali rovnomenný album, v ktorom hudobnou rečou prenášajú rezonanciu k svojim poslucháčom. Album predstavia na koncertoch v Banskej Bystrici, Bojniciach a v Bratislave. Erik Rothenstein so svojou kapelou Erik Rothenstein band pôsobí na jazzovej scéne už takmer dve dekády. So skupinou spolupracoval s mnohými hudobnými hosťami a vystupoval v Európe a Latinskej Amerike. Tento raz si na nahrávku nového albumu pozval prominentného hudobníka, španielskeho flautistu Jorge Parda. Pardo je známy ako priekopník moderného flamenca označovaného ako flamenco nuevo alebo jazz flameco. Bol dlhoročným členom skupiny Paca de Luciu a spolupracoval so svetovými hudobníkmi ako Chick Corea.


„Jorgeho som sledoval už od svojich adolescentných rokov. Fascinoval ma jeho špecifický štýl hry, ktorý čerpal z flamencovej tradície obohatenej o nové prvky. Som veľmi rád, že prijal pozvanie a je súčasťou nášho albumu. Jeho pokojný a zároveň strhujúci hudobný prejav sa veľmi hodil do nášho projektu“, hovorí Erik Rothenstein. Album vydalo vydavateľstvo Bebe Rebe. Obsahuje osem nahrávok, otvára ho skladba Schumannova rezonancia. Skladba má meditatívny charakter a je podporená textami Romana Krištofa z jeho zbierky Střelené básně. Na skladbe ako hostia spolupracovali speváčka Ester Wiesnerová, gitarista Ľuboš Brtáň, kontrabasista Matej Štubniak a perkusionista Eddy Portella, ktorý hrá aj v ďalších skladbách. Zvukovosť kompozícií dokresľuje mäkkou drevenou marimbou bulharský perkusionista Kiryl Styoyanov.

Erik Rothenstein © Patrick ŠpankoErik Rothenstein © Patrick Španko
Ľuboš Brtáň © Patrick ŠpankoĽuboš Brtáň © Patrick Španko
Matej Štubniak © Patrick ŠpankoMatej Štubniak © Patrick Španko
Ester Wiesnerová © Patrick ŠpankoEster Wiesnerová © Patrick Španko

„Témou albumu je strata rovnováhy a jej následné hľadanie. Ľudia sú nervózni a posledné roky ako i súčasné dianie im dávajú zabrať. Album sa preto začína Schumanovou rezonanciou v pokojnom komplentatívnom duchu. Jadrom sú kompozície rôzneho, aj keď zväčša pokojného charakteru a celý opus sa konči znovu meditatívnym hľadaním stratenej rovnováhy“, hovorí Erik Rothenstein. Poslucháč si môže vypočuť kompozície Michala Motýľa a Erika Rothensteina, v ktorých sa autorské témy striedajú s plynúcimi improvizáciami. Skupina využila prítomnosť Jorgeho Parda, aby nahrala Rothensteinovú skladbu Maki založenú na flamencovej tanečno-hudobnej forme bulerias. Nahrala aj jej alternatívnu verziu s flamencovým gitaristom Flacom de Nerjom. „ Flaco je môj starý kamarát a v jeho kapele som sa prvý krát stretol s flamencom. Som rád, že sme si po rokoch znovu zahrali“, dodáva Erik Rothenstein. Z Rothensteinovej aiutorskej dielne je tiež kompozícia Tiesňava pohrávajúca sa so stredoslovenskou melodikou. Ďalej sú to Motýľove skladby - bossa nova Lisboa a groovové Prítmie. Na albume je aj jazzový štandart Nardis, špeciálne zaranžovaný aby sa hodil do kontextu projektu. Ako členovia kapely sa okrem barytónového saxofonistu Erik Rothensteina predstavili Michal Motýľ na basovom trombóne, Peter Korman na kontrabase, Pavol Bereza na giatre a Marián Ševčík na bicích nástrojoch. Album uzatvára ľudová skladba Padá dážď, ktorú naspievala Dominika Debnárová.

Peter Korman © Patrick ŠpankoPeter Korman © Patrick Španko
Dominika Debnárová © Patrick ŠpankoDominika Debnárová © Patrick Španko
Erik Rothenstein © Patrick ŠpankoErik Rothenstein © Patrick Španko
Michal Motýľ © Patrick ŠpankoMichal Motýľ © Patrick Španko
Pavol Bereza © Patrick ŠpankoPavol Bereza © Patrick Španko
Marián Ševčík © Patrick ŠpankoMarián Ševčík © Patrick Španko

Skladby z albumu Schumannova rezonancia odohrá Erik Rothenstein band v zostave: Michal Motýľ - basový trombón, Pavol Bereza - gitara, Matej Štubniak - kontrabas, Marián Ševčík - bicie nástroje a Erik Rothenstein - barytón saxofón na koncertoch:

- 30. jún - Banská Bystrica, klub Hogo Fogo, 20.00hod.

- 01. júl - Bojnice, festival Jazzové Bojnice, 20.00hod.

- 02. júl, Bratislava, klube Pink Whale, 19.00hod.

Schumanova rezonancia je považovaná za tep matky Zeme. Ideálna rezonancia je na frekvencii 7,83 Hz. Byť zladený so Schumannovou rezonanciou znamená byť v kontakte so základným tokom bytia. Každý blesk, ktorý udrie do vrchnej časti atmosféry vytvorí elektromagnetické vlny, ktoré začnú obiehať Zem v dutine medzi zemským povrchom a ionosférou. Niektoré vlny, ak majú správnu vlnovú dĺžku, sa spájajú a zosilňujú, pričom vytvárajú Schumannovu rezonanciu.