Na čom momentálne maká ... Nikolaj Nikitin ???

Na čom momentálne maká ... Nikolaj Nikitin ???
Nikolaj Nikitin © Patrick Španko

  13.01.2020

V našej nepravidelnej rubrike Na čom momentálne maká ...??? na moje otázky odpovedal skladateľ, aranžér, producent a saxofonista Nikolaj Nikitin! Jeden z najvyťaženejších mužov slovenskej jazzovej scény, pretože okrem koncertovania stojí za mnohými projektami – či už koncertnými alebo štúdiovými. Nelení dokonca nahrávať v štúdiu za veľkou mlákou v New Yorku s mladými neznámymi, ale i poprednými svetovými jazzmenmi! O tomto všetkom, ale i o niečom ďalšom, sa dočítate v nasledujúcich riadkoch.

* Na čom momentálne makáš?
Nikolaj Nikitin: "V účasnosti chystáme niekoľko spoločných aktivít s Ľubošom Šrámekom. Azda najväčším počinom bude vydanie CD Altar “double” Quintet s názvom “We Salute The Night”. Tento album vznikal posledný rok v New yorku a v Prahe. Teraz vyjde vo vydavateľstve a štúdiu Real Music House, kde prebieha postprodukcia. Zahrajú na ňom traja špičkoví trubkári - Tom Harrell, Juraj Bartoš a Kornel Fekete-Kovács. S Tom Harrellom budú na nahrávke bubeník Johnathan Blake a kontrabasista Drew Gress. S Jurajom a Kornelom hrajú v rytmike Nenad Vasilić a Klemens Marktl. Album prvýkrát predstavíme naživo 27.marca v koncertnom štúdiu č.5 Slovenského rozhlasu o 19. hodine. Prinesieme už hotové CD a zahráme koncert v európskej zostave. Čiže Ľuboš Šrámek, Kornel Fekete-Kovács, Nenad Vasilić, Klemens Marktl a ja. V tejto zostave plánujeme koncertovať v druhej polovici roka 2020 doma i v zahraničí. Okrem tohto počinu plánujeme slávnostný krst Ľubošovho albumu Perforomances, ktorý vydal ešte minulý rok vo vydavateľstve Real Music House. Krst s koncertom je v Ľubošovej réžii a zatiaľ nemám bližšie informácie."

Nikolaj Nikitin © Patrick ŠpankoNikolaj Nikitin © Patrick Španko
Nikolaj Nikitin © Patrick ŠpankoNikolaj Nikitin © Patrick Španko

* A čo sa koncertovania týka, máš niečo nové alebo špeciálne?
NN: "Najbližšie vystúpenie máme, v komornejšom duchu, s našimi priateľmi - Milom Suchomelom a Paľom Berezom. 13. februára budeme hrať v Art vínotéke na bratislavských Kramároch. Koncert sme nazvali “Love For Sale” k Valentínovi. Dal som dokopy dve dlhodobo fungujúce jazzové duá. Budeme sa striedať a zahráme si aj spolu."

* Dopočul som sa niečo o nahrávaní filmovej hudby ...
NN: "Okrem koncertných projektov a CD s Ľubošom pracujeme na hudbe do muzikálu Čhaj a do dokumentárneho filmu Martina Šulíka, ktorý je o fenomenálnom mímovi svetových kvalít Milanovi Sládkovi. A v druhom polroku budeme pomáhať Bratislavskému konzervatóriu s výročným programom hudobno-dramatického oddelenia. No a na budúci rok chystáme LP Altar Quartet, ale to má ešte čas …"

Ďakujem za rozhovor!

Nikolaj Nikitin © Patrick ŠpankoNikolaj Nikitin © Patrick Španko
Nikolaj a Milo Suchomel v roku 2010 © Patrick ŠpankoNikolaj a Milo Suchomel v roku 2010 © Patrick Španko