McCoy Tyner už hrá v nebeskom triu !!!

McCoy Tyner už hrá v nebeskom triu !!!
McCoy Tyner © Patrick Španko

  09.03.2020

Pomaly, ale isto nám jazzové legendy, ktoré písali dejiny svetového jazzu odchádzajú do nebeského orchestra! V piatok 6. marca 2020 nás zasiahla smutná správa, že v tento deň vo veku 81 rokov odišiel skladateľ, multiinštrtumentalista a klavirista McCoy Tyner, ktorý bezpochyby patril medzi najvplyvnejších jazzových klaviristov 20. storočia! Tento status si vyslúžil počas pôsobenia po boku legendárneho Johna Coltranea, ale aj počas svojej úspešnej sólo kariéry. Jeho herný štýl je preplnený sofistikovanými akordickými postupmi, výrazným perkusívnym rytmom v ľavej ruke a frázovanie je ovplyvnené bluesovým cítením. Tyner používa bohaté melodické línie v rozpätí od blues až po nadstavby pentatonických stupníc a je známy pre unikátne používanie kvartových akordových voicingov, ktorými ovplyvnil mnoho súčasných jazzových klaviristov ako napriklad Chicka Coreu, ...

McCoy Tyner sa narodil 10.decembra 1938 vo Philadelphii v štáte Pensylvánia. Jeho rodičia mu už od útleho veku vštepovali lásku k hudbe. Hudbu začal študovať vo svojich 13. rokoch. Jedným z jeho prvých vzorov bol Bud Powell. Do sveta jazzu a R&B vstúpil začiatkom 50-tych rokov. V jeho kariére nastáva zlom keď mal 17 rokov – pridáva sa ku Coltraneovi, aby s ním nahral album My Favorite Things (1960). Tyner pokračuje v spolupráci s Coltraneom a stáva sa súčasťou skupiny The John Coltrane Quartet, ktorá sa zapíše do histórie jazzu. V tomto zoskupení sa objavil na známych albumoch ako Live at the Village Vanguard (1961), Impressions (1963), A Love Supreme (1964) a mnoho ďalších. Po 5. rokoch spolupráce Tyner skupinu opúšťa, aby našiel svoj osud ako skladateľ a líder.

McCoy Tyner © Patrick ŠpankoMcCoy Tyner © Patrick Španko
McCoy Tyner © Patrick ŠpankoMcCoy Tyner © Patrick Španko

Jeden z najúspešnejších albumov jeho sólo kariéry bol The Real McCoy (1967), ktorý nahral spolu so saxofonistom Joe Hendersonom, kontrabasistom Ron Carterom a bubeníkom Elvin Jonesom. Album Sahara (1972) získal nomináciu na Cenu Grammy. Bol jedinečný svojou zvukovosťou a rytmikou, ktorá pramenila z africkej kultúry. Od roku 1980 sa hlavne sústredil na svoj klavírne trio v zložení kontrabasista Avery Sharpe a bubeník Aarron Scott. V roku 1998 vydáva zaujimavý album v štýle latino s názvom McCoy Tyner and the Latin All-Stars.

McCoy Tyner © Patrick ŠpankoMcCoy Tyner © Patrick Španko
McCoy Tyner © Patrick ŠpankoMcCoy Tyner © Patrick Španko

V spolupráci s vydavateľstvom HighNote Records si Tyner v roku 2007 zakladá vlastnú nahrávaciu značku pod menom McCoy Tyner Music. Spolu so štartom svojej značky vydáva nový album Quartet (2007) v spolupráci s Joe Lovanom, Christian McBrideom a Jeff Wattsom a ktorý je live záznamom z koncertu. Okrem neuveriteľnej súhry Tyner ukázal, že ako skladateľ má ešte stále čo ponúknuť. Ďalší projekt pod svojou značkou nesie názov Guitars (2008). Na albume sa objavujú najvplyvnejší moderní gitaristi súčastnosti ako: Bill Frisell, Marc Ribot, John Scofield a Derek Trucks. O rok nekôr vydáva ďalší album Solo: Live from San Francisco, ktorý bol nahraný na živo v roku 2007 počas vystúpenia v San Franciscu. Tyner nahral viac takmer 80 albumov pod svojím menom a získal štyri Ceny Grammy! Na Slovensku však McCoy Tyner nikdy nevystupoval! Česť jeho pamiatke!

McCoy Tyner © Patrick ŠpankoMcCoy Tyner © Patrick Španko
McCoy Tyner © Patrick ŠpankoMcCoy Tyner © Patrick Španko