Kontrabasista Joris Teepe !!!

Kontrabasista Joris Teepe !!!
Joris Teepe © Patrick Španko

  27.11.2017

Popredný holandský kontrabasista, skladateľ a aranžér – Joris Teepe. Európska scéna zažila mnoho skvelých jazzmanov z holandskej scény, no len málo z nich sa dostalo do jedného z najrušnejších jazzových miest – New Yorku. A Joris Teepe je práve jedným z prvých. Vo svojom hernom štýle sa radí k moderným jazzovým hráčom, pričom však reflektuje jazzové tradície a to najmä skrze prvky bebopu a free jazzu. Joris Teepe oslavuje 55 rokov.

 

 

Narodil sa 27. novembra 1962 v Haagu. Hudobné vzdelanie získal na konzervatóriu v Amsterdame. V 30-tich rokoch sa rozhodol cestovať za veľkú mláku do New Yorku a zobral si so sebou len kontrabas a malý kufrík. Hneď po príchode začal študovať u Rona Cartera a vďaka tvrdej práci a nespočetným precvičeným hodinám sa dostáva rýchlo do povedomia popredných umelcov. Už dva roky po príchode vydáva lídersky debut Pay As You Earn (1993) v spolupráci so saxofonistom Don Bradenom, trubkárom Tom Harrellom, klaviristom Cyrus Chestnutom a bubeníkom Carl Allenom.

Joris Teepe © Patrick ŠpankoJoris Teepe © Patrick Španko

Joris Teepe © Patrick ŠpankoJoris Teepe © Patrick Španko


V tejto zostave niekoľko rokov koncertoval a neskôr len s menšími zmenami vydal druhý album Bottom Line. V tej dobe už si vybudoval renomé skvelého kontrabasistu a viacerí muzikanti si ho pozývali na nahrávacie sessions. V nasledujúcom období sa preto stiahol viac do pozície sidemana a nahral niekoľko albumov s etablovanými hudobníkmi ako Benny Golson, Sonny Fortune, Rashied Ali, Billy Hart, Randy Brecker, Chris Potter a iní. Po spolupráci s Rashied Alim sa pridal do jeho zoskupenia Rashied Ali Quintet, kde strávil 9 rokov. Túto spoluprácu označuje ako jednu z najdôležitejších vo svojej kariére, ktorá ho ako hráča s bebopovým pozadím posunula úplne novým smerom. O spolupráci sa vyjadril takto: „Keď som sa pridal do zoskupenia zo začiatku som vôbec nechápal, čo robia.“

 

 

Posledné roky sa začal venovať a pracovať s väčšími telesami ako Groningen Art Ensemble a Joris Teepe Big Band, kde odznievajú aj jeho autorské skladby, či aranžmány. Taktiež v súčasnosti komponuje aj pre symfonické telesá. Joris Teepe má aktuálne na svojom konte 10 líderských albumov. Jeho najaktuálnejší, kritikmi uznávaný album Conversations vydal tento rok a spolupracuje na ňom aj s bubeníkom, ktorý je slovenskému publiku veľmi dobre známy – Gene Jacksonom.

Joris Teepe © Patrick ŠpankoJoris Teepe © Patrick Španko

Joris Teepe © Patrick ŠpankoJoris Teepe © Patrick Španko


Joris Teepe sa na scéne etabloval ako vynikajúci muzikant, sideman, skladateľ a producent, pričom jeho kompozície hrajú poprední svetoví hráči. Okrem vystupovania a produkcie sa venuje aj pedagogickej činnosti. Je vedúcim jazzového oddelenia na Prince Claus Conservatoire v Holandsku a popritom učí aj na New Jersey Performing Arts Center. Na Slovensku nikdy nevystupoval.