Free Faces: Almost True Story - reedícia na LP !!!

Free Faces: Almost True Story - reedícia na LP !!!
Free Faces aj s vydavateľom © Patrick Španko

  23.06.2020

Iba niekoľko rokov trvala aktívna existencia dnes už kultovej skupiny Free Faces (1997-2001). Napriek tomu, že počas týchto rokov vydali len dva albumy, ich hudba je stále aktuálna a  patrí k najosobitejším slovenským hudobným počinom. Členovia skupiny – Oskar Rózsa, Maroš Hečko, Marcel Buntaj a Andrej Šeban patria dodnes k najzaujímavejším a najinvenčnejším hudobníkom slovenskej scény. I keď sa každý z nich dnes venuje svojim sólovým projektom, to čo sa im podarilo vytvoriť v spoločnom zoskupení - najmä ich prvý album Almost True Story, si celkom určite zaslúži opätovné vydanie. Album vyšiel pôvodne v roku 1998. Pozadie jeho vzniku je pomerne kuriózne, keďže hudobníci pôvodne v štúdiách Opusu nahrávali ako štúdiová skupina s Richardom Müllerom jeho album Nočná optika. Ten však, podľa spomienok vtedajších zúčastnených, na nahrávanie nechodieval a tak hudobníci využili, že mali k dispozícii štúdio a postupne nahrali skladby uvedeného albumu.

Maroš Hečko spomína: „Pieseň Nothing happens nakopla kapelu. Bola to naša prvá pieseň, ktorá nás zadefinovala a určila energiu, ktorá Free Faces charakterizovala. Preto otvára Almost True Story. Jej posolstvo? Nič sa nedeje, ideme si zahrať. Album zase uzatvára pieseň It´s gone now. Lebo už je po všetkom.“ Niektoré z piesní vznikli na anglické texty beatnického básnika Lawrenca Ferlinghettiho, dva texty dodal Roman Gal a pod zvyšné texty sa podpísal Maroš Hečko. Hudobne bol album – tým, že vznikal priamo v štúdiu - trochu iný, ako živé vystúpenia skupiny. Tie boli charakterizované a vyhľadávané pre obrovskú živú energiu, ktorá išla z hudobníkov a najmä pre skvelú improvizačnú schopnosť všetkých členov skupiny. Štúdiová práca na albume v sebe nesie viac premyslených kompozícií a hudobnej disciplíny, z celkovo 12 skladieb sú tri signované ako Free Faces, pod zvyšné sa autorsky podpísal tandem Hečko/Rózsa.

Pro podpisovaní starých aj nových nosičov © Patrick ŠpankoPro podpisovaní nových nosičov © Patrick Španko
Takýto bol záujme o Free Faces ... © Patrick ŠpankoTakýto bol záujme o Free Faces ... © Patrick Španko

Album Almost True Story vyšiel v roku 1998 v nezávislom vydavateľstve Silberman ako CD. Skupina po jeho vydaní absolvovala vypredané turné po Slovensku a skladby z albumu sa dostali aj do vysielaní rádií a TV. Za album získali cenu Hudobnej akadémie v kategórii Objav roka, Nahrávka roka a Obal roka. Je príznačné, že skupina na prenos odovzdávania cien, prenášaný TV, neprišla. Naplánované bolo aj zahraničné turné, v jednaní bolo aj vydanie albumu v zahraničí. Doba a podmienky tomu však neboli naklonené a aj cesty jednotlivých hudobníkov sa napokon na nejakú dobu rozišli. Okrem členov skupiny na albume hrajú: Martin Burlas, Martin Ďurdina a Igor Sabo. Nahrávka vznikla pod hudobnou réžiou Oskara Rózsu a Free Faces, Oskar Rózsa je podpísaný aj pod súčasným remasteringom albumu.

Rozpredaný album vychádza po viac ako 22 rokoch v reedícii a vôbec po prvýkrát na LP vo vydavateľstve Pavian Records 26.6.2020.

SIDE A
01 NOTHING HAPPENS – 3:38
02 DIVA – 4:02
03 CHORAL – 4:07
04 FOOLY BEAR – 4:14
05 WALTZ – 5:05

SIDE B
06 DOCTOR SAYS – 3:20
07 PARANOID NETS – 4:45
08 GOD IS UNEMPLOYED – 4:19
09 MIDNIGHT IN EUROPE – 5:08

SIDE C
10 WALK AROUND&ROLL IN – 5:29
11 PURIFIED – 5:21
12 IT´S GONE NOW – 5:45

SIDE D
13 BROOKLYN – 3:33
14 NO LOVE – 5:54
15 SHE´S DOING IT TWICE – 3:56

Kúpiť  |  Archív od roku 2005 - Jazzovinky Tlačová správa