Dnes oslavuje čestný občan mesta New Orleans !!!

Dnes oslavuje čestný občan mesta New Orleans !!!
Jan Jankeje © Patrick Španko

  30.07.2020

Slovensko nemá veľa jazzových hudobníkov za hranicami, ktorí tam trvalo žijú a pracujú! Ale jeden je nielen známy, ale občas aj príde na rodnú hrudu sa pozrieť na svojich kamarátov a prípadne si s nimi aj zahrať. Džej Džej alebo J.J. patrí k úspešným európskym hudobníkom a jedným z najznámejších slovenských jazzových hudobníkov žijúcich v zahraničí. Na svojom konte ma spolupráce s poprednými osobnosťami slovenskej a svetovej jazzovej scény. Ján Jankeje je slovenský jazzový kontrabasista, huslista, hráč na fujaru a skladateľ žijúci v Nemecku a práve dnes oslavuje krásne 70. narodeniny!

Jan Jankeje © Patrick ŠpankoJan Jankeje © Patrick Španko
Jan Jankeje © Patrick ŠpankoJan Jankeje © Patrick Španko

Narodil sa 30. júna 1950 v Bratislave. Hudbe sa začal venovať, keď mal 4 roky. Najskôr chytil do ruky husle a 10 rokov navštevoval Ľudovú školu umenia v Bratislave. Neskôr ako 15-ročný začal chodiť na Bratislavské konzervatórium, kde študoval hru na kontrabase. V rokoch 1966 až 1968 pôsobil v zoskupení Traditional Club Bratislava. Počas rokov 1967 a 1968 hrával pravidelne spolu s Ragtime Jazzband Bratislava na tanečných zábavách v priestoroch PKO. Na Slovensku spolupracoval a udržiaval kontakty s Petrom Lipom, Jozefom Dodom Šošokom, Ladislavom Gerhardtom, Gabrielom Jonášom a inými. V roku 1968 emigroval do Nemecka. V rokoch 1968 až 1970 pôsobil v známom zoskupení Atlantic Jazzclub v Stuttgarte. Tam sa spoznal aj so svojou budúcou ženou Gertie. Vystupoval tu v kluboch s takými legendami ako Buddy Rich, Lionel Hampton, Stan Getz a Ella Fitzgerald. Neskôr sa rozhodol rozšíriť si zručnosti na kontrabase a vedomosti v oblasti kompozície. V rokoch 1970 až 1972 študoval na prestížnej Jazzakademie v Grazi a neskôr pokračoval ďalšie štyri roky na Musikhochschule v Stuttgarte, kde študoval u učiteľa Ulricha Launa. Vďaka štúdiu sa prepracoval cez všetky štýly jazzu a klasiky. Väčší úspech a celosvetové uznanie sa dostavili v roku 1979. Zviditeľnil sa počas šesťročného pôsobenia ako kapelník, aranžér a hráč na kontrabase v kapele Bireli Lagrene Ensemble, ktorá v roku 1983 vystúpila aj na Bratislavských jazzových slávnostiach, avšak bez Jankejeho.

Dodo Šošoka a Jan Jankeje © Patrick ŠpankoDodo Šošoka a Jan Jankeje © Patrick Španko
Igor Čelko a Jan Jankeje © Patrick ŠpankoIgor Čelko a Jan Jankeje © Patrick Španko

Počas svojej úspešnej kariéry sa objavil po boku svetových umelcov ako Les Paul, Eugen Cicer, Tony Scott, Ronny Scott, Joe Pass, Jaco Pastorius, Stephane Grappelli, Bireli Lagrene, Larry Coryell a mnoho ďalších. Absolvoval úspešné koncerty vo všetkých svetových metropolách, okrem iného vystupoval aj v Carnegie Hall v New Yorku. Na svojom konte má viac ako 120 albumov a 10 vydal pod vlastným menom. Úspech získal aj v oblasti jazzovej produkcie. Je prezidentom a producentom úspešnej značky Jazzpoint Records, kde vydal niekoľko albumom basgitarovej legende Jacovi Pastoriusovi a G & J Records International. Vďaka svojím zásluhám v oblasti jazzu si v roku 2000 vyslúžil čestné občianstvo mesta New Orleans. Jaco Pastorius sa o ňom vyjadril: „Ján Jankeje je najswingujúcejší basista Európy!“

Jan Jankeje © Patrick ŠpankoJan Jankeje © Patrick Španko
Jan Jankeje © Patrick ŠpankoJan Jankeje © Patrick Španko