Dnes oslavuje ... ???

Dnes oslavuje ... ???
Ján Hajnal © Patrick Španko

  11.12.2018

60-te roky minulého storočia boli veľmi praznivo naklonené slovenským jazzmanov! Celkovo sa situácia uvoľňovala a bolo to cítiť aj v kultúre - dalo sa cestovať a koncertovať v zahraničí. V roku 1966 sa to podarilo aj začínajúcemu klaviristovi Jánovi Hajnalovi, ktorý sa zúčastnil a dotiahol to až do finále súťaže Fridricha Guldu pre mladých jazzových hudobníkov vo Viedni. Po 52 rokoch od debutu v zahraničí oslávil skladateľ, aranžér a klavirista Ján Hajnal významné životné jubileum – 75 rokov.

Ján Hajnal sa narodil 11. decembra 1943 v Košiciach. Po štúdiu Strednej zdravotníckej školy nastúpil v roku 1962 na Konzervatórium JÁN HAJNAL v Košiciach, kde študoval klavír a kontrabas. Prvýkrát sa verejnosti ako jazzman predstavil vo svojom triu spolu s Viktorom Hidvéghym na kontrabase a Jozefom „Dodom“ Šošokom na bicích nástrojoch. Vystúpenie z roku 1963 bolo vysielané priamym prenosom z Košického rozhlasu. So svojím triom účinkoval v roku 1967 na Československom amatérskom festivale v Přerove, kde získal ocenenie ako najlepší sólista, či na Medzinárodnom jazzovom festivale v Prahe - 2. miesto v kategórii klavír. Od roku 1977 bol umeleckým vedúcim, skladateľom a klaviristom Slovenského jazzového kvinteta v obsadení Dušan Húščava – flauta a saxofóny, Rastislav Vacho – gitara, od roku 1982 na mieste trubkára Ľudovít Horský, na kontrabase Jozef Brisuda a obligátne bubeník Jozef „Dodo“ Šošoka.

V súčasnosti Ján Hajnal v rámci koncertovania preferuje sólové vystúpenia. Jeho doteraz posledným albumom je CD Solo piano z vydavateľstva Hevhetia z roku 2016. Oslávencovi redakcia skjazz.sk srdečne gratuluje a želá všetko len to najlepšie!

Ján Hajnal © Patrick ŠpankoJán Hajnal © Patrick Španko
Ján Hajnal © Patrick ŠpankoJán Hajnal © Patrick Španko