Dnes by oslavoval 80. narodeniny Laco Tropp !!!

Dnes by oslavoval 80. narodeniny Laco Tropp !!!
Laco Tropp © Patrick Španko

  15.03.2019

„Varešky (miesto paličiek) som vzal do rúk ako 4-ročný. Miesto bubnov som si postavil hrnce a z čisto vnútorného popudu som začal na túto kuchynskú súpravu hrať." Toľko povedal o svojich začiatkoch Laco Tropp. Vo svojej hre pôsobí, ale i navonok, veľmi šarmantne až priam nonšalantne. Hudobníci si ho vážia pre jeho absolútnu presnosť, invenciu a spoľahlivosť. Naposledy, už od roku 1995, hral v skupine Emil Viklický Trio. Za posledných 50 rokov hrával so všetkými, čo na slovensko – českej jazzovej scéne niečo znamenali.

Laco Tropp © Patrick ŠpankoLaco Tropp © Patrick Španko
Laco Tropp © Patrick ŠpankoLaco Tropp © Patrick ŠpankoLaco Tropp (narodil sa 15.marca 1939 v Košiciach a zomrel 18. júna 2018 v Prahe)  začínal v rodných Košiciach s amatérskymi dixielandovými súbormi a aj tancoval v Lúčnici. Na prezenčnú vojenskú služby narukoval do Prahy, kde nakoniec aj zostal pracovať a aj žiť. Tu sa zoznamuje s pražskými hudobníkmi, ale i s trubkárom Lacom Déczim. V rokoch 1963 – 1964 hrá v skupine SHQ Karla Velebného i v orchestri Jana Konopáska. Neskoršie hral s renomovanými formáciami ako: Reduta Quintet (1966, Laco Déczi – trúbka, Jan Hammer – klávesy, Miroslav Vitouš – kontrabas a Laco Tropp – bicie nástroje), Jan Hammer Trio, Rudolf Dašek Trio, ... Od roku 1966 - 1968 je členom norimberského sextetu Petra Herbolzheimera, s ktorým absolvoval mnohé nahrávania pre bavorský rozhlas. V nemeckom Mníchove často vystupoval s poprednými európskymi a významnými americkými sólistami: Benny Bailey, Booker Evin, George Mraz, Jimmy Jackson, Mal Waldron ((v roku 1967 - člen tria, resp. kvarteta Malcolma Waldrona v mnichovském klube Domicile).

Laco Tropp © Patrick ŠpankoLaco Tropp © Patrick Španko
Laco Tropp © Patrick ŠpankoLaco Tropp © Patrick ŠpankoV roku 1968 spolupracuje na albume Pietoso Laca Décziho (anglická verzia vyšla pod názvem Laco Déczi and The Cellula Quintet Featuring Laco Tropp). V rokoch 1969 - 1970 nahráva so skladateľom a klaviristom Lacom Gerhardtom album Dobre sme sa oženili. Pôsobí v triu gitaristu Rudolfa Dašeka, ... Po menej výraznom období sa vracia do jazzového života v Prahe v roku 1991, kde hral v skupinách Milana Markoviča a Josefa Vejvodu. Prijíma angažmán v triu Emila Viklického od roku 1995 a v ňom aj skončila jeho hudobná kariéra pre zdravotné problémy. S ním absolvoval mnohé európske jazzové festivaly, ale i turné po USA, festival v Číne, turné po Anglicku a Walese, ...


Na albumoch v posledných rokoch spolupracuje nielen s Emilom Viklickým, so speváčkou a hráčkou na cimbal Zuzanou Lapčíkovou (Ad libitum), ale i s kontrabasistom Georgom Mrazom (Moravian Gems), Ivou Bittovou, ... Laca Troppa však už niekoľko posledných rokov trápil jeho zdravotný stav, ktorý mu nedovoľoval aktívne sa podielať na koncertovaní či nahrávaní albumov.

Laco Tropp, skromný velikán slovenského jazzu, dnes oslavuje svoje nedožité 80. narodeniny!

Laco Tropp © Patrick ŠpankoLaco Tropp © Patrick Španko
Laco Tropp © Patrick ŠpankoLaco Tropp © Patrick Španko