Ďalší jazzman odišiel do nebeskej kapely !!!

Ďalší jazzman odišiel do nebeskej kapely !!!
Laco Tropp © Patrick Španko

  19.06.2018

Včera, v pondelok 18. júna 2018, pár minút pred polnocou, v jednej z pražských nemocníc zomrel vo veku 79 rokov slovenský bubeník Laco Tropp! V poslednom období ho prenasledovali rôzne ochorenia a po problémoch s dýchaním mu zlyhalo srdce. Pochádzal z maďarsko-nemeckej šlachtickej rodiny a jeho meno bolo Laszlo Arpad von Tropp! „Varešky (miesto paličiek) som vzal do rúk ako 4-ročný. Miesto bubnov som si postavil hrnce a z čisto vnútorného popudu som začal na túto kuchynskú súpravu hrať" - toľko hovorí o svojich začiatkoch Laco Tropp. Vo svojej hre pôsobí, ale i navonok, veľmi šarmantne až priam nonšalantne. Hudobníci si ho vážia pre jeho absolútnu presnosť, invenciu a spoľahlivosť. Naposledy, už od roku 1995, hral v skupine Emil Viklický Trio. Za posledných 50 rokov hrával so všetkými, čo na slovensko – českej jazzovej scéne niečo znamenali.

Laco Tropp © Patrick ŠpankoLaco Tropp © Patrick Španko
Laco Tropp © Patrick ŠpankoLaco Tropp © Patrick Španko

Laco Tropp sa narodil 15.marca 1939 a začínal v rodných Košiciach s amatérskymi dixielandovými súbormi a aj tancoval v Lúčnici. Na prezenčnú vojenskú služby narukoval do Prahy, kde nakoniec aj zostal pracovať aj žiť od roku 1960. Tu sa zoznamuje s pražskými hudobníkmi, ale i s trubkárom Lacom Déczim. V rokoch 1963 – 1964 hrá v skupine SHQ Karla Velebného i v orchestri Jana Konopáska. Neskoršie hral s renomovanými formáciami ako: Reduta Quintet (1966, Laco Déczi – trúbka, Jan Hammer – klávesy, Miroslav Vitouš – kontrabas a Laco Tropp – bicie nástroje, Jan Hammer Trio, Rudolf Dašek Trio, ... Od roku 1966 - 1968 je členom norimberského sextetu Petra Herbolzheimera, s kterým absolvoval mnohé nahrávania pre Bavorský rozhlas. V nemeckom Mníchove často vystupoval s poprednými európskymi a významnými americkými sólistami: Benny Bailey, Booker Evin, George Mraz, Jimmy Jackson, Mal Waldron ((v roku 1967 - člen tria, resp. kvarteta Malcolma Waldrona v mníchovskom klube Domicile).

V roku 1968 spolupracuje na albume Pietoso Laca Décziho (anglická verzia vyšla pod názvem Laco Déczi And The Cellula Quintet Featuring Laco Tropp). V rokoch 1969 - 1970 nahráva so skladateľom a klaviristom Lacom Gerhardtom album Dobre sme sa oženili. Pôsobí v triu gitaristu Rudolfa Dašeka, ... Po menej výraznom období sa vracia do jazzového života v Prahe v roku 1991, kde hral v skupinách Štěpána Markoviča a Josefa Vejvodu. Prijíma angažmán v triu Emila Viklického od roku 1995 až donedávna bol jeho stálym členom. S ním absolvoval mnohé európske jazzové festivaly, ale i turné po USA, festival v Číne, turné po Anglicku a Walese, ... Na albumoch v posledných rokoch spolupracuje nielen s Emilom Viklickým, so speváčkou a hráčkou na cimbal Zuzanou Lapčíkovou (Ad libitum), ale i s kontrabasistom Georgom Mrazom (Moravian Gems), Ivou Bittovou, ... Laca Troppa však už niekoľko rokov trápil jeho zdravotný stav, ktorý mu nedovoľoval aktívne sa podieľať na koncertovaní či nahrávaní albumov.

Česť jeho pamiatke!

 Laco Tropp © Patrick Španko Laco Tropp © Patrick Španko
Laco Tropp © Patrick ŠpankoLaco Tropp © Patrick Španko