Z Londýna do Bratislavy: Koncert kapely Rehakova / Knight Group !!!

12.5.2022, 19:30, Teatro Colorato, BA 06.05.2022

Z Londýna do Bratislavy: Koncert kapely Rehakova / Knight Group !!!
Plagát

Slovenská jazzová flautistka a speváčka Mária Reháková a bristký saxofonista Sam Knight zavítajú do bratislavského Teatra Colorata 12. mája 2022! S ich spoločným originálnym repertoárom cestujú po Európe a hrajú s vychytenými lokálnymi jazzmanmi. V Bratislave sa predstavia so slovenským zložením: Tibor Feledi - klavír, Michal Šelep - kontrabas a Jakub Valíček - bicie nástroje. So svojou kapelou Rehakova / Knight Group tento rok získali hlavnú cenu v rámci súťaže Jazz Start Up 2022. Rehakova Knight Group je hudobné spojenie svetov dvoch umelcov a manželov - Mária Reháková (flauta, spev) a Sam Knight (saxofón). Mária a Sam sa stretli v Londýne v roku 2014, kde spoločne absolvovali štúdium jazzu na prestížnej Guildhall School of Music. Ich osobné životy sa spojili rýchlo, avšak ich profesionálne cesty boli vcelku odlišné.

Sam ako saxofonista, skladateľ a hudobný producent pôsobil v rôznych projektoch; od svojho autorského jazzového kvintetu The Sam Knight Quintet, cez blues-rockovú kapelu Felix Rabin až po indie-popovú kapelu The Goodbye Look. Všetky tieto vplyvy sa spájajú v Samovej tvorbe do skladieb zakorenených v jazzovej tradícií so sviežym nádychom súčasných žánrov. Mária strávila posledné 4 roky zahĺbená do sveta jazzového orchestra - bola stálou flautistkou top anglického big bandu mladých NYJO (The National Youth Jazz Orchestra), pre ktorý aj komponovala. Taktiež vedie svoje vlastné sexteto Topoľana, v ktorom spája slovenskú ľudovú hudbu s jazzom. Jej skúsenosti z big bandu tvoria kľúčovú rolu v jej kompozičnom rukopise.

Tibor Feledi © Patrick ŠpankoTibor Feledi © Patrick Španko
Michal Šelep © Patrick ŠpankoMichal Šelep © Patrick Španko

Sam aj Mária absolvovali viaceré turné po Anglicku, Slovensku a mnohých európskych krajinách a s tým je spojený aj príbeh tohto projektu. Rozhodli sa, že chcú niečo podniknúť spolu, a tiež spolupracovať s hudobníkmi z rôznych krajín. Cieľom tohto projektu je cestovať s ich autorskou tvorbou a vystupovať s ňou s lokálnymi hudobníkmi. Koncerty absolvovali v Rakúsku, Česku a na Slovensku a na pláne majú ďalej Anglicko, Španielsko a Taliansko. Kombináciou dvoch rôznych hudobných svetov Márie a Sama, osvieženou pohľadom hudoníkov z rozmanitých krajín vzniká jedinečná a stále sa meniaca interpretácia ich spoločného hudobného života.


Rehakova / Knight Group:
Mária Reháková - flauty, spev
Sam Knight - tenor saxofón
Tibi Feledi - klavír
Michal Šelep - kontrabas
Jakub Valíček - bicie

Lístky: https://tootoot.fm/en/events/625e803f66351c10b011ef17

Mária Reháková © Patrick ŠpankoMária Reháková © Patrick Španko
Jakub Valíček © Patrick ŠpankoJakub Valíček © Patrick Španko

Kúpiť  |  Archív od roku 2005 - Jazzovinky Tlačová správa