Saxofonista Ondřej Štveráček !!!

Saxofonista Ondřej Štveráček !!!
Ondřej Štveráček, © Patrick Španko

  30.10.2017

Jedna z najvýraznejších osobností tenor saxofónu v Česku a na Slovensku, prezývaný tiež český John Coltrane, veľký virtuóz – Ondřej Štveráček! Jeho herný štýl je pevne zakorenený v jazzovej tradícií, hard-bope a vychádza z legendárneho saxofonistu John Coltranea a jeho konceptu Sheets of Sound. S odstupom času si vyvinul vlastný sound, ale pozostatky jeho hlavnej inšpirácie v ňom ostali. Štveráček má jazzové remeslo zvládnuté na veľmi vysokej technickej úrovni a nezaskočia ho ani šialene rýchle tempá, či krkolomné metrá. Počas dlhoročnej kariéry si vybudoval renomé, ktoré presiahlo hranice jeho domovskej krajiny a na svojom konte má niekoľko významných spoluprác s menami zo svetovej jazzovej scény. Ondřej Štveráček oslavuje jubilejných 40 rokov!

Narodil sa 3. novembra 1977 v Moste v bývalom  Česko-Slovensku. V 10-tich rokoch vzal do ruky klarinet a neskôr vo veku 15-tich rokov prešiel na tenor saxofón. V tom istom čase sa dostal do big bandu v Litvínove, s ktorým získal Cenu pre najlepšieho sólistu v roku 1995 na súťaži big bandov. V roku 1998 sa presťahoval do Prahy, kde začal navštevovať Konzervatórium Jaroslava Ježka a koncertovať po miestnych jazzových kluboch s elitnými českými jazzmanmi.

 Ondřej Štveráček, © Patrick Španko
 Ondřej Štveráček, © Patrick Španko

V roku 2003 sa prebojoval až do finále prestížnej medzinárodnej jazzovej súťaži Hoeilaart v Belgicku. O tri roky neskôr začal pôsobiť vo významných domácich, ale aj zahraničných telesách ako Gustava Brom Big Band, Matúš Jakabčic CZ-SK Big Band a East-West European Jazz Orchestra. Po množstve spoluprác v úlohe co-lídera a sidemana v roku 2010 vydal svoj vlastný lídersky debut  s kvartetom pod názvom What´s Outside, ktorý si vyslúžil nomináciu na jazzový album roku.

Jeho druhý album v poradí The Form nebol o nič menej úspešný a bol jazzovými kritikmi označovaný ako jeden z najlepších albumov roku 2013. Počas svojej kariéry si vybudoval status medzinárodne uznávaného umelca a objavil sa po boku etablovaných jazzmanov ako Jerry Bergonzi, Dave Liebman, George Mraz, Joe Cohn. Posledné roky aktívne spolupracuje s popredným americkým bubeníkom Gene Jacksonom, s ktorým má na svojom konte dva albumy.

 Ondřej Štveráček, © Patrick Španko
 Ondřej Štveráček, © Patrick Španko

Aktuálne je na veľkom úspešnom turné, so svojím kvartetom a bubeníkom Gene Jacksonom, s posledným albumom Sketches (2016). Tento album je odrazom Štveráčkovho vývoja, komplementárnosti jeho skvelého bandu a teší sa veľkej priazni kritikov, i širšej jazzovej verejnosti.