Reedícia albumu Lipa spieva Lasicu !!!

Reedícia albumu Lipa spieva Lasicu !!!
Lipa, Lasica a Zlatá platňa © Patrick Španko

  25.05.2022

Na albume Lipa spieva Lasicu sa v roku 2005 stretli dve veľké mená slovenského umenia - medzinárodne uznávaný jazzový spevák Peter Lipa a ikonický Milan Lasica, tentoraz v úlohe exkluzívneho textára piesní. Vznikol tak výnimočný a nadčasový album, na realizácii ktorého sa podieľala aj skvelá zostava štúdiových hudobníkov vrátane Petra Lipu mladšieho, Juraja Tatára, Martina Gašpara, Marcela Buntaja, Juraja Bartoša, Michala Žáčka a ďalších. Album patrí k tomu najlepšiemu, čo na slovenskej scéne po roku 2000 vzniklo a je ozdobou každej hudobnej knižnice. 2LP reedícia oficiálne vyšla 13. mája 2022.

„Predtým, ako vznikol tento album, bola moja spolupráca s Milanom viac-menej príležitostná. Vždy, keď som potreboval nový text, či už na hotovú hudbu alebo na dodatočné zhudobnenie, nenápadne som sa u Milana ohlásil a potom trpezlivo čakal, kedy mi moje želanie splní. Niekedy to bolo až na poslednú chvíľu, lebo najlepšia inšpirácia je termín, ale vždy sa to nakoniec podarilo,“ hovorí Peter Lipa o spolupráci s Lasicom. „Priznám sa, že ma ani vo sne nenapadlo, že by sme mohli urobiť celý spoločný album. Ja by som si takú trúfalosť nedovolil. O to väčšie bolo moje prekvapenie, keď mi v mailoch pribúdali prvé texty. Prekvapenie a radosť. Naraz som tam mal 14 kúskov. Music USA vznikla až tesne pred nahrávaním ako bonus. Už bolo jasné, že vznikne nové CD. Ella Fitzgerald mala svojho času sériu albumov, ktoré mali v názve meno autora hudobnej zložky. Vždy mi to bolo sympatické. Ten názov bol jasný od prvej chvíle, navyše naše priezviská dávali názvu aj iné súvislosti a to sa mi páčilo. Milan to schválil, ale hudbu nikdy neschvaľoval. Mal som úplne voľnú ruku, mohol som si s textami robiť, čo som chcel. Samozrejme, že tá jeho dôvera bola pre mňa zaväzujúca a vo chvíli, keď som mu predstavoval nové piesne s jeho textami, som mal celkom malú dušičku. Ale fakt, že mi o pár rokov poslal ďalšiu sériu textov svedčí o tom, že bol s mojou prácou spokojný.“


K piesňam Mám túžbu, Kúsoček páperia a U doktora vznikli aj videoklipy. Pod dizajn albumu sa podpísal slovenský výtvarník Marek Ormandík.

Michal Žáček © Patrick ŠpankoMichal Žáček © Patrick Španko
Martin Gašpar © Patrick ŠpankoMartin Gašpar © Patrick Španko
Marcel Buntaj © Patrick ŠpankoMarcel Buntaj © Patrick Španko
Juraj Tatár © Patrick ŠpankoJuraj Tatár © Patrick Španko

Zoznam skladieb na 2LP:
01. A1 MÁM TÚŽBU
02. A2 KÚSOČEK PÁPERIA
03. A3 DVADSAŤ ROKOV SOM ŤA MILOVAL
04. A4 SLZY SÚ LEN SLANÁ VODA
05. A5 U DOKTORA
06. B1 RAŇAJKY S BLÍZKOU OSOBOU
07. B2 NEOPÚŠŤAJ MESTO
08. B3 CHCEM ODÍSŤ
09. B4 NOSTALGICKÝ MOTÍV
10. B5 PREČO SA STÁLE...
11. C1 TY SI MI SÚDENÁ
12. C2 ROMANTIKA
13. C3 TÍŠKO A KRADMO
14. C4 MÁM ČAS
15. C5 MUSIC USA

Peter Lipa © Patrick ŠpankoPeter Lipa © Patrick Španko
Peter Lipa Band © Patrick ŠpankoPeter Lipa Band © Patrick Španko

 

Kúpiť  |  Archív od roku 2005 - Jazzovinky Tlačová správa