Prvých 10 rokov vydavateľstva Edition !!!

Prvých 10 rokov vydavateľstva Edition !!!
Logo

  02.02.2018

Britské vydavateľstvo Edition vzniklo v roku 2008. Je poháňané nekompromisnou láskou k hudbe a ostro zameraným cieľom – produkovať najkvalitnejšiu hudbu najkreatívnejších hudobníkov, ktorých možno nájsť, prezentovanú vo forme, ktorá odráža túto kreativitu a kvalitu. S týmito zásadami, na ktorých stojí vydavateľstvo, sa teraz britské vydavateľstvo a značka rozrástli s európskou citlivosťou na takú, ktorá má globálnu prítomnosť!

 

Hudobník a klavirista Dave Stepleton, ktorý bol a je pri kormidle, bol kľúčom vývoja vydavateľstva v spojení a spolupráci s ďalšími hudobníkmi, ktorí prirodzene rozšírili rady vydavateľstva, ktoré prekračuje hranice i generácie. Ja som sa osobne s vydavateľstvom Edition stretol prostredníctvom formácie Phronesis, keď toto anglo-škandinávske trio vystupovalo na festivale Jazzwoche Burghausen v roku 2012 v Jazzkeller každý večer, kde boli nočné jam sessions. Doteraz tvorí trio Phronesis jadro katalógu vydavateľstva Edition s albumami Alive; Walking Dark; Life To Everything, Parallax a Behemoth. Album Flight Dave Stepletona z roku 2013 priniesol do vydavateľstva hudobníkov Marius Neseta (albumy Golden Xplosion a Birds) a fínskeho bubeníka Olavi Louhivuori (Oddarrang’s In Cinema a Agartha). A neskôr to boli ďalší Fíni: klavirista Alexi Tomarila (Seven Hills), trubkár Verneri Pohjola (Bullhorn a Pekka) a klavirista Aki Rissanen (Amorandom).

Marius Neset  © Patrick ŠpankoMarius Neset © Patrick Španko
Phronesis  © Patrick ŠpankoPhronesis © Patrick Španko

Bokom nezostali i etablovaní britskí hudobníci: saxofonista Tim Garland (Songs To The North Sky; One a Return To The Fire), klavirista Jason Rebello (Held) a trubkár Gerard Presencer (Groove Travels). Trubkárka Laura Jurd a jej skupina Dinosaur (Together As One), klavirista Elliott Galvin (Punch a The Influencing Machine) a kontrabasista Misha Mullov-Abbado (New Ansonia) reprezentujú najmladších hudobníkov.

Takisto treba spomenúť aj ocenenia, ktoré sa v žiadnom prípade albumom a umelcom z vydavateľstva Edition nevyhýbajú: Album of the Year magazínov Jazzwise a MOJO pre album Phronesis - Alive; Cena BBC New Generation Artist pre Lauru Jurd a takisto spomeňme mnohé päť hviezdičkové recenzie v The Guardian, ...

Verneri Pohjola © Patrick ŠpankoVerneri Pohjola © Patrick Španko
Elliot Galvin © Patrick ŠpankoElliot Galvin © Patrick Španko

 


Držíme palce do ďalšej náročnej, ale krásnej práce. Gratulujeme!