Podporte vznik albumu Ester Wiesnerovej !!!

Podporte vznik albumu Ester Wiesnerovej !!!
Ester Wiesnerová © Laura Belišová

  19.11.2021

Vytvoriť multidisciplinárny projekt s účasťou umelcov z celého sveta počas uzatvoreného pandemického roka bolo náročné, ale nie nemožné. Blue Journal alebo Modrý zápisník vznikal 4 roky a dnes dostáva hmatateľnú a najmä počuteľnú podobu. Vznik tohto výnimočného projektu môžete teraz podporiť aj vy. Hudobníčka a skladateľka Ester Wiesnerová pochádza z Partizánskeho, ale posledných sedem rokov žila, študovala a pracovala v Amerike. Tam sa jej podarilo dostať na prestížnu hudobnú univerzitu Berklee College of Music v Bostone. Po mnohých zahraničných úspechoch asi málokto veril, že sa ešte na dlhší čas ocitne na Slovensku. Pandémia narušila veľa plánov, tento má, ako jeden z mála, šťastnejší koniec.

Modrý zápisník obsahuje 11 autorských piesní Ester Wiesnerovej, ale nie je len hudobným albumom. Obalom naň je ručne robený zápisník značky Karouch doplnený fotografiami s umeleckou grafikou ku každej piesni. Vďaka tomu môže začať každý z nás písať ten svoj modrý zápisník. Na vizuále albumu sa podieľali Karin Harmanová, fotografka Laura Belišová a grafička Miriam Vyšňovská. Kostýmy pripravila módna návrhárka Monika Laceková.

Blue Journal je o nekončiacom procese v každom z nás, o hľadaní vlastnej identity. ,,Štúdium v USA a pracovné cesty do nepoznaných kultúr ma podnietili ponoriť sa hlbšie do seba a klásť si viac otázok. Na neznámych kontinentoch mi v hľadaní odpovedí pomáhal reálny modrý zápisník, do ktorého som vkladala svoje myšlienkové pochody,” vysvetľuje Ester. Debutový album nemá byť zavŕšením hľadania identity, ale časť procesu. Prečo modrý? Jednoducho preto, lebo aj ten jej bol modrý, ale tiež preto, lebo modrá je pre Ester farbou hĺbky, ponorenia a utíšenia sa. Ester chcela album nahrať so svojimi priateľmi, umelcami, s ktorými spolupracovala v zahraničí. Problémom bolo, že harfista Charles Overton je z USA, perkusionista Kan Yanabe z Japonska a saxofonista Sam Knight z Veľkej Británie. Dostať takúto zostavu počas lockdownu nahrávať na Slovensko nebolo jednoduché. Vyššie spomenutých hudobníkov doplnil ešte slovenský hráč na kontrabas a basgitaru Michal Šelep.

V súčasnosti album môžete podporiť a predobjednať aj prostredníctvom crowdfundingovej kampane. ,,S mnohými vecami nám pomohli dobrí ľudia, ale je to medzinárodný a medziodborový projekt a tomu zodpovedajú aj výdavky,” hovorí Ester. Oficiálne vydanie albumu prebehne začiatkom budúceho roka a ak to bude možné, na jar je k albumu naplánované turné. ,,Pevne verím, že prídu zahraniční umelci, ktorí album nahrávali, hoci v súčasnosti je odvážne niečo plánovať,” dodáva Ester, ktorá aj napriek mnohým komplikáciám neľutuje, že sa do práce na albume pustila v tomto období.

Blue journal © Laura BelišováBlue journal © Laura Belišová
Blue Journal Band © Laura BelišováBlue Journal Band © Laura Belišová