Na čom momentálne maká ... Nikola ???

Na čom momentálne maká ... Nikola ???
Nikola Bankov © Patrick Španko

  31.05.2024

Táto nová rubrika Na čom práve maká ... si dáva za cieľ rýchlo a načas informovať vás čitateľov, na čom momentálne pracujú naši, ale i zahraniční poprední jazzmeni. Po dlhšej odmlke tu máme nášho ambasádora slovenského jazzu v zahraničí, ktorým je skladateľ, aranžér a saxofonista Nikola Bankov. Ten momentálne dokončuje magisterské štúdium vo švajčiarskom meste Zürich! Nikolu som oslovil preto, lebo som kdesi v mojom vnútri cítiul, že mal mať niekoľko novienok a jednou z nich by mohla byť aj poríprava na nobý album!

 


* Nikola, ako sa Ti darí - ešte študuješ?
Nikola Bankov: "Momentálne ukončujem magisterské štúdium na Hoschule der Künst vo švajčiarskom Zürichu. Študoval som tu dva roky jazzovú hudbu a pedagogiku pod vedením skvelého saxofonistu Christoph Graba. Zürich sa mi naozaj zapáčil a preto by som tu rád po skončení štúdia aj naďalej zostal. Mám tu dobré podmienky na život, koncerty a spoznávam veľa zaujímavích ľudí. Za tie necelé dva roky som sa aj veľmi dobre naučil rozprávať po nemecky. Jedna z priorít je si nájsť zamestnanie ako učiteľ hudby a saxofónu. Myslím si, že stály príjem mi uľahčí život a nemusím rozmýšľ ako získať peniaze a preto nemusím hrať v projektoch, ktoré ma vôbec nenapĺňajú a nebavia. Na rozdiel od toho mám viac času zameriavať sa na vlastnú tvorbu a selektovať, na ktoré projekty dám svoju energiu a úsilie."

Nikola Bankov © Patrick ŠpankoNikola Bankov © Patrick Španko
Nikola Bankov © Patrick ŠpankoNikola Bankov © Patrick Španko

* Niečo mi hovorilo, že by si mohol pripravovať svoj nový album! Alebo sa mýlim?
NB: "Počas môjho štúdia som mal hodiny kompozície, na ktorých som pracoval na novom, v poradí už 3. albume. Na tomto projekte usilovne pracujem a "coachuje" ma renomovaný švajčiarský skladateľ Martin Streule, ktorý mi radí a pomáha pri celom procese. Kompozície sú napísané špecialne pre moju kvintetovú formáciu, ale samozrejme sa na albume objavia aj svetové mená, ktoré zatial nemôžem prezradiť. Pri procese komponovania som sa obzvlášť zameriaval na písanie chytľavých melódií a väčších foriem. Snažil som sa obmädziť bežne používané AABA formy, kde sa po hlavnej molódií odohrá sólo a zaznie opäť tá istá melódia. Môjím cieľom bolo skomponovať skladby s veľkou kompozičnou formou, kde sú melódie rozpracované v dlhom úseku a taktiež aj sóla budú v limitovanom počte, aby zneli ako súčasť kompozície a nie ako jam-session. Kompozície sú na 80% hotové a v júli letím do Kodane, kde prebehne prvá skúška s mojou kapelou."

* A čo máš nové v rámci koncertovania - prípadne nových spoluprác na pódiách?
NB: "Okrem mojej hlavnej kapely som sa minulý rok rozhodol zavolať troch fenomenálnych hudobníkov z Čiech, Maďarska a Poľska a takto vznikol môj nový projekt Nikola Bankov Jazz Quartet. V tomto projekte so mnou hrá Tomáš Baroš, Ferenc Nemeth a Piotr Wyleżoł. Minulý rok sme odohrali skvelé koncerty v Slovinsku a Švajčiarsku a toto leto nás verejnosť bude môcť počuť na Mikulášskom jazzovom festivale. Z tohto projektu mám nesmiernú radosť a všetci si perfektne rozumieme na pódiu, ale aj v súkromí. Pracujem na kompozíciach pre túto zostavu a verím, že spolu ešte odohráme veľa skvelých koncertov a možno sa nám aj podarí nahrať spoločný album.

* Na čo sa ešte v rámci Tvojich aktivít môžeme tešiť?
NB: "Popri štúdiu a komponovaní sa taktiež naplno venujem plánovaniu koncertov. Ak všetko vyjde tak ako má, tak ma budúci rok čaká môj debutový gala koncert v USA, a to priamo na Manhattane. Zatial však nemôžem viac prezradiť! Okrem hrania s mojími dvoma formáciami som aj sideman v projektoch v Grzech Piotrowski World Orchestra (PL), Konstantin Kölmel Project (DE) a Elza Ozolina (DK).

* Ďakujem za rozhovor!

Nikola Bankov © Patrick ŠpankoNikola Bankov © Patrick Španko
Nikola Bankov © Patrick ŠpankoNikola Bankov © Patrick Španko