Klarinetista a saxofonista Don Byron !!!

Klarinetista a saxofonista Don Byron !!!
Don Byron © Patrick Španko

  05.11.2018

Fantastický americký klarinetista, saxofonista a skladateľ – Don Byron, je skutočný jazzový chameleón. Tento všestranný newyorský rodák dokázal do svojho hrania implementovať množstvo štýlov, ktoré bravúrne spája s jazzom. Či už ide o etnické tradície, klezmer, nemecký lieder, avantgardnú hudbu, rock, pop, hip-hop, metal alebo iné - Byron s tým nemá najmenší problém. Jeho korene sú však pevne zapustené v jazzovej tradícii a to je jasne počuť v jeho originálnej fúzii. V jeho albumoch sa nestretávame len tak s nejakou štandardnou tvorbou, väčšinou jeho kompozície a albumy sú konceptuálne, s určitou tematikou alebo konkrétnou inšpiráciou. Aj keď už nepatrí medzi najmladších jazzmenov, stále je jeden z tých, čo sa adaptuje na nové trendy a invenciou prispieva k rozvoju. Don Byron oslavuje okrúhle 60-tiny!Narodil sa 8. novembra 1958 v New Yorku v časti Bronx. Obaja jeho rodičia boli profesionálni muzikanti. Mama bola koncertnou klaviristkou a otec hral na kontrabase a basgitare v calypso zoskupeniach. Byron vyrastal obklopený jazzom z nahrávok velikánov ako Dizzy Gillespie a MIles Davis. Ale okrem toho ho ovplyvnili aj iné kultúry a tradície ako aj vážna hudba prostredníctvom baletných a symfonických koncertov. Klarinet začal študovať pod vedením Joe Allarda a neskôr sa dostal na New England Conservatory v Bostone, kde si rozširoval poznatky pod vedením legendárneho pedagóga George Russella.

Don Byron © Patrick ŠpankoDon Byron © Patrick Španko
Don Byron © Patrick ŠpankoDon Byron © Patrick Španko


 
Don Byron mal absolútne brilantné technické zručnosti a veľký prehľad v žánroch, čo v spojení s jeho jedinečným kompozičným myslením a citom pre vyvážený, organický eklekticizmus strhávalo obrovskú pozornosť. S každým albumom dokázal prísť s novým kreatívnym zameraním. Jeho sólový debut Tuskegee Experiments (Nonesuch, 1992) spájal free jazz s vážnou hudbou a hneď ďalší album Don Byron Plays the Music of Mickey Katz (Nonesuch, 1993) sa venoval úplne odlišnému odvetviu klezmer jazzu.V roku 1998 s prvým albumom vo vydavateľstve Blue Note - Nu Blaxpoitation, sa zasa pre zmenu uberal moderným smerom prepájania hip-hopu s jazzom. Jeho vynikajúce sóla boli viackrát nominované na Grammy ocenenie. Okrem toho sa presadil aj ako výnimočný skladateľ a pretavil svoju kreativitu do nemého filmu, či do televíznych show. Jeho tvorba mu priniesla množstvo ocenení a takmer si siahol na Pulitzerovu cenu v oblasti hudby, keď sa dostal medzi finálnych adeptov na toto prestížne ocenenie. Taktiež pôsobí ako pedagóg a intenzívne podporuje mladých umelcov.

Don Byron © Patrick ŠpankoDon Byron © Patrick Španko
Don Byron © Patrick ŠpankoDon Byron © Patrick ŠpankoV posledných rokoch sa objavuje menej v štúdiu a viac sa venuje pedagogickej činnosti a aktívnemu koncertovaniu. Ale určite budeme od tohto originálnej jazzovej osobnosti počuť ešte množstvo novej a inovatívnej hudby. Don Byron na Slovensku nikdy nevystupoval.