Jubilejný Pet Jazz 2021 !!!

Jubilejný Pet Jazz 2021 !!!
Plagát

10.6.2021, DK Zrkadlový háj, BA   21.06.2021

Jeden z prvých po pandemických jazzových festivalov, ktorý otvoril svoje brány verejnosti, bol - aspoň v Bratislave - Pet Jazz! A to dokonca jubilený 20-ty ročník. Tento malý jazzový festival, organizovaný Kultúrnymi zariadeniami Petržalka, v čase svojho rozkvetu vedel prilákať do sály aj vyše 100 návštevníkov. A posledné roky? Niečo vyše 30 či 40 ľudí sedelo v hľadisku a to sa všade hovorilo, že ako sú ľudia nažhavení na živé koncerty! A malá návštevnosť zaručene nebola spôsobená dramaturgiou, ale slabou propagáciou, na ktorú festival vždy trpel!

 

Oslavné tóny jubilanta začala na pódiu rozplietať formácia Gabo Jonáš Trio (Gabo Jonáš - klavír, Juraj Kalász - kontrabas a Jaku Valíček - bicie nástroje), ktorá si pozvala aj chorvátskeho speváka medzinárodnej úrovne Daniela Caciju. Ten je u nás dobre známy nielen z koncertov, ale jeho spevácke i podagogické umenie môžu obdivovať aj návštevníci Letnej jazzovej dielne už niekoľkom rokov, kde Daniel pôsobí ako lektor pre spev. Toto kvarteto predviedlo skvelý výkon hodný majstrov. Najmä Gabo a Daniel predvádzali, že patria medzi európsku špičku a ich umenie podporené kreativitou má vysokú úroveň. 

Gabo Jonáš © Patrick ŠpankoGabo Jonáš © Patrick Španko
Daniel Cacija © Patrick ŠpankoDaniel Cacija © Patrick Španko
Juraj Kalász a Jakub Valíček © Patrick ŠpankoJuraj Kalász a Jakub Valíček © Patrick Španko
Klaňačka © Patrick ŠpankoKlaňačka © Patrick Španko

 

 Mať talent ešte nestačí - treba pridať každodennú poctivú drinu a potom môžete mať výsledky, aké dosahuje skladateľ a bubeník Mattia Müller so svojou kapelou MattiaBoyzz. Po troch rokoch došlo k zmene hudobníkov, keď s Mattiom zostal iba gitarista Frederik Košecký a prišli klávesák Peter Kunzo, basgitarista Miloš Bulík a alt saxofonista Mario Belák. Mattia začal počúvať inú hudbu a s tou "starou" sa rozlúčil, urobil zmeny v kapele a je tu veľký refresh kvinteta, ktoré si ide pevne svojou cestou, pod taktovkou kapelníka! Počuli sme iba dve skladby z debutového albumu (a aj to prerobené) a inak všetko nové. MattiaBoyzz dýchol na nás osviežujúci kyslík!

Mattia Müller © Patrick ŠpankoMattia Müller © Patrick Španko
Peter Kunzo a Fredy Košecký © Patrick ŠpankoPeter Kunzo a Fredy Košecký © Patrick Španko
Miloš Bulík a Mario Belák © Patrick ŠpankoMiloš Bulík a Mario Belák © Patrick Španko
Klaňačka © Patrick ŠpankoKlaňačka © Patrick Španko

Na záver jubilejného 20-teho ročníka petržalského Pet Jazz festivalu vystúpil Milo Suchomel a jeho Šalefuky (Milo Suchomel – saxofóny, Ondro Juraši – trúbka, Pavol Bereza - gitara, Lukáš Deviatka - basgitara, Marek Rašman – bicie nástroje a Agáta Kovačiková a Klaudia Škovranová – spev)! Už z názvu je jasné, že Milo chce svojou hudbou aj prítomné publikum zabaviť a pre odvážnejších aj roztancovať. Je to autorský projekt Mila, kde prepája jazz a rómsku hudbu so slovenským folklórom a balkánskymi farbami dychových nástrojov. Toto spojenie je skvelá myšlienka, dotiahnutá k dokonalosti. Dve vokalistky sú nie na okrasu, ale svojím spevom ťahajú zručne ľudovú líniu a hudobníci tie ostatné, najmä jazzovú. Vysoká variabilita v kladení žánrových akcentov je obdivuhodná! Pre poučenie i zábavu! Skvelé!

Šalefuky © Patrick ŠpankoŠalefuky © Patrick Španko
Milo Suchomel © Patrick ŠpankoMilo Suchomel © Patrick Španko
Chlapci ... © Patrick ŠpankoChlapci ... © Patrick Španko
... a dievčatá © Patrick Španko... a dievčatá © Patrick Španko