Finále súťaže - 22. Lotos Jazz Festival 2020 !!!

Finále súťaže - 22. Lotos Jazz Festival 2020 !!!
Logo

24.2.2020, Bielsko-Biala, PL   14.03.2020

Poľský Lotos Jazz Festival - Bielska Zadymka Jazzowa má už tradíciu a tento rok sa festival konal už po 22. raz. No popri tejto festivalovej tradícii sa zrodila aj iná tradícia. Od roku 2002 sa okrem vystúpení profesionálnych kapiel koná aj súťaž mladých talentov, ktoré okrem možnosti vystúpenia na veľkom pódiu dostanú možnosť: nahrať album v štúdiu Radia Katowice, vystúpenie v Radiu Katowice a taktiež propagácia prostredníctvom renomovaného magazínu Jazz Forum (vložených 1.200 kusov CD do časopisu a 300 kusov CD pre vlastnú propagáciu). Výhra je to v skutku sľubná a na výhercu čaká i veľká mediálna pozornosť.

V minulosti túto súťaž vyhrali také mená ako: Blue Mind Quartet (2002), Raminiak-Garbowski-Gradziuk Trio (2003), Timeless (2004), Kaczmarczyk-Barański-Dobrowolski Trio (2005), Tomaszewski-Święs-Dobrowolski (2006), Maciej Obara Trio (2007), Michał Wierba Quintet (2008), Witold Janiak Mainstreet Quartet (2009), Outbreak Quartet (2010), Wojciech Myrczek (2010), Atom String Quartet (2011), Interplay Jazz Duo (2012), Lichtański Sound Lab (2013), Bartosz Dworak Quartet (2014), Weezdob Collective (2015), Global Schwung Quintet (2016), Adam Jarzmik Quintet (2017), Dominik Kisiel Exploration Quartet (2018), Andrzej Kowalski Quartet (2019) a ??? (2020). Z tohoto zoznamu je jasné, že súťaž vyprodukovala už ozaj pekné číslo veľkých talentov a pomohla im v ďalšom rozlete. Z veľkého množstva účastníkov sú odbornou komisiou vyberaní len tí najlepší. Až nakoniec sa v každoročnom finále ocitnú len tri kapely, ktoré sa snažia zo seba dostať to najlepšie.

 Adam Jarzmik Quintet © Patrick Španko Adam Jarzmik Quintet © Patrick Španko
 Andrzej Kowalski Quartet © Patrick Španko Andrzej Kowalski Quartet © Patrick Španko

Tento rok sa do súťaže prihlásilo celkovo 26 mladých formácií, z ktorých sa vo finále mohli predviesť iba tri. Ako prvý prišiel na pódium Michalska-Jarzmik Quintet ( Patrycja Michalska – spev, Jakub Łępa – tenor a soprán saxofón, Adam Jarzmik – klavír, Maciej Kitajewski – kontrabas a Stefan Raczkowski – bicie nástroje), ktorý sa predviedol nielen kvalitnými individuálnymi výkonmi a súhrou celého kvinteta, ale speváčka Patrycja dominovala jasným, čistým a silným hlasom. Počuli sme kompozície Stanislawa Moniuszka (vyšli aj na CD Michalska & Jarzmik Quintet – Moniuszko: Pragnienia i Rozterki, Maf, 2019) v ktorých sa jazz mieša s ľudovou hudbou a vytvára tak neopakovateľný kolorit.

Patrycja Michalska © Patrick ŠpankoPatrycja Michalska © Patrick Španko
Jakub Lepa © Patrick ŠpankoJakub Lepa © Patrick Španko
Adam Jarzmik © Patrick ŠpankoAdam Jarzmik © Patrick Španko
Klaňačka © Patrick ŠpankoKlaňačka © Patrick Španko

Ako druhá v poradí vystúpila formácia Jan Kantner Quartet (Jan Kantner – alt a soprán saxofón, Piotr Szlempo – trúbka, Bartłomiej Chojnacki – kontrabas a basgitzara a Dawid Opaliński – bicie nástroje), ktorú som videl a počul po prvý raz na Sopot Molo Jazz Festivale 2019, avšak s inou rytmikou. Teraz tiež predviedli vlastné kompozície, s dostatkom mieste pre voľnú improvizáciu. V podaní tohto kvarteta sa miešal moderný jazz s poľským folklórom a kapela ešte len čaká na vydanie debutového albumu.

Piotr Szlempo © Patrick ŠpankoPiotr Szlempo © Patrick Španko
Jan Kantner © Patrick ŠpankoJan Kantner © Patrick Španko
Bartlomiej Chojnacki a Dawid Opalinski © Patrick ŠpankoBartlomiej Chojnacki a Dawid Opalinski © Patrick Španko
Klaňačka © Patrick ŠpankoKlaňačka © Patrick Španko

Za záver to najlepšie alebo víťaz berie všetko! V súťaži sme počuli kvinteto i kvarteto, ale víťaz Krzysztof Baranowski Trio (Krzysztof Baranowski – kontrabas, Mateusz Kaszuba – klavír a Peter Somos – bicie nástroje) vystúpil iba v triu. Toto trio sa zišlo vo Varšave v roku 2017 a zahralo dve kompozície svojho leadra Krzysztofa Baranowskeho (plus jeden štandard, ako jediná súťažiaca skupina, od Herbieho Hancocka – I Have a Dream). V nich sa odráža láska nielen k jazzu, ale i k vážnej i ľudovej hudbe. Ich komorné prevedenie sa nielenže najviac páčilo odbornej porote, ktorej každoročne predsedá legenda poľského jazzu – skladateľ, aranžér a saxofonista Jan Ptaszyn Wroblewski, ale musím sa priznať – bol aj môj tip na víťaza! V ich podaní je menej nôt a hlavne precíznosť podania tá najcennejšia devíza! Gratulujem!

Návšteva festivalu sa uskutočnila za finančnej podpory Poľského inštitútu v Bratislave!

Krzysztof Baranowski © Patrick ŠpankoKrzysztof Baranowski © Patrick Španko
Mateusz Kaszuba © Patrick ŠpankoMateusz Kaszuba © Patrick Španko
Peter Somos © Patrick ŠpankoPeter Somos © Patrick Španko
Klaňačka © Patrick ŠpankoKlaňačka © Patrick Španko