Nový album Davida Kollara !!!

Nový album Davida Kollara !!!
David Kollar © Patrick Španko

  27.11.2019

Ťažko štýlovo zaraditeľný skladateľ a gitarista David Kollar vydáva svoj nový album 1. decembnra tohto roku! Má názov Sculpting in Time a vychádza opäť vo vydavateľstve Hevhetia. Nahral ho spoločne s medzinárodne uznávanými hudobníkmi, s ktorými už David spolupracoval. A teraz ich má všetkých na najnovšom albume pekne pospolu - Pat Mastelotto z King Crimson, Erik Truffaz, Arve Henriksen či Christian Fennesz.

"Na albume som pracoval od októbra 2018. Prvé nápady som postupne posielal Erikovi Truffazovi a do procesu tvorby som zapájal Arve Henriksena, Pata Mastelotta a Christiana Fennesza" - približuje David Kollar proces vzniku svojej novej štúdiovky. Ako dodáva, ide o veľmi osobný album s odkazom na legendárneho filmového režiséra a scenáristu Andreja Tarkovského, ktorý ho veľmi umelecky ovplyvnil - dokonca má jeho iniciálky už roky na svojej gitare.

"Album Sculpting in Time je inšpirovaný názorom Andreja Tarkovského, ktorý film chápe ako tesanie sochy z času. Som presvedčený, že sa to do veľkej miery týka aj hudby. Štrnásť skladieb na tomto albume treba chápať ako moju hudobnú analógiu tesania sôch z času, ktorý som prežil, či už za posledný rok alebo počas celého života. Výsledok by mal poslucháč považovať za dočasný, pretože moje hudobné tesanie diela z času ďalej pokračuje" - vysvetľuje hudobník z Prešova, ktorý je vďaka svojim albumom a spoluprácam so zahraničnými umelcami známy po celom svete.

David Kollar © Patrick ŠpankoDavid Kollar © Patrick Španko
Erik Truffaz © Patrick ŠpankoErik Truffaz © Patrick Španko

Jeho najnovšia nahrávka je úzko prepojená s výtvarným umením. "Počiatočné hudobné skice som púšťal maliarovi Petrovi Popelkovi, ktorý má ateliér nad mojím štúdiom. Viedli sme neutíchajúci dialóg o tvorbe a umení, a to napokon rozhodlo, že návrh obalu albumu som zveril práve jemu" - prezrádza David Kollar.

Peter Popelka napokon vytvorí originálny obraz ku každej skladbe. Tieto obrazy budú vystavené počas verejného počúvania albumu, a zároveň premietané na plátne spolu s hudbou. Premietania sú zatiaľ naplánované v Prešove, Bratislave a Prahe, termíny a ostatné mestá budú zverejnené čoskoro.

Erik Truffaz a Arve Henrikssen na album nahrali trúbky, Christian Fennesz prispel svojím gitarovým majstrovstvom a elektronickou mágiou v skladbe Sunlight a Pat Mastelotto tentokrát namiesto hry na bicie nástroje číta báseň Borisa Pasternaka v úvode skladby Prisoner of Time.

Arve Henriksen © Patrick ŠpankoArve Henriksen © Patrick Španko
David Kollar © Patrick ŠpankoDavid Kollar © Patrick Španko