Nové Concerto Jún / Júl je tu !!!

Nové Concerto Jún / Júl je tu !!!
Concerto Jun-Jul

  07.07.2022

Pre tých, ktorí hovoria po nemecky je tu odborný hudobný magazín Concerto, ktorý vychádza v susednom Rakúsku každé dva mesiace! A všetci vieme, že tých jazzových magazínov, ktoré vychádzajú ešte v tlačenej verzii, nie je až tak veľa – spomeňme aspoň tie z nášho bezprostredného okolia: nemecké - Jazzpodium, Jazzthing alebo Jazzthetik, vo Švajčiarsku vychádza Jazz ´N´ More a v Rakúsku je to Concerto (možnosť predplatenia). Poväčšine magazíny referujú popri jazze aj z oblasti bluesovej hudby. Rakúsky hudobný magazín Concerto vychádza každé dva mesiace v plno farebnej verzii tlače a v záhlaví má: jazz, blues, world music, pop! Ak teda máte záujem sa dozvedieť niečo viac o tej svojej hudbe, ale hlavne jazzovej - tak neváhajte. Magazín Concerto je tu pre vás! Najnovšie číslo 3 Jún / Júl 2022 prináša:

Randy Brecker © Patrick ŠpankoRandy Brecker © Patrick Španko
Billy Cobham © Patrick ŠpankoBilly Cobham © Patrick Španko

Na obálke najnovšieho čísla Concerto magazínu je koláž fotografií jednotlivých členov Modern Stardards Supergroup - čiže: saxofonista Bill Evans, bubeník Billy Cobham, trubkár Randy Brecker, klavirista Niels Lan Doky a basgitarista Linley Marthe! A vo vnútri čísla samozrejme nechýba o tejto super zostave veľký profilový článok. Ďalej časopis informuje o nadchádzajúcich podujatiach ako: 41. Internationales Musikfest Waidhofen v Rakúsku, 15. ročník jazzového festivalu Bezau Beatz (4. - 7. august 2022) v rakúskom mste Bezau im Bregenzerwald, ďalší rakúsky festival INNtöne Jazz Festival v dňoch 22. - 24.7.2022 (Hermeto Pascoal, Richard Bona, Mario Rom, Monty Alexander, Jonathan Kriesberg, Manhattan Transfer, ...), v Rakúske ešte zostaneme a to na jubilejnom 30. Outreach Music Festival (4. - 6. august 2022 a hviezdy ako: Leni Stern, Ray Anderson, Alex Sipiagin, Lorenzo De Finti, Franz Hackl a mnohí iní) v meste Schwaz, 26. ročník Festival Glatt&Verkehrt 2022 v meste Krems s bohatým programom (27. - 31.7.2022 účinkujúci ako: Archie Shepp, Mario Rom's Interzone, Otto Lechner, ...), ďalej je to festival Konfrontationen Nickelsdorf (22. - 24.7.2022 a hviezdy ako: Hamid Drake, Dieter Glawischnig, Franz Hautzinger, Williams Parker Sestetto Internazional, Brique,...), Jazzfestival Saalfelden (18. - 21.8.2022 a účikujúci ako: Jason Moran Solo, Paal Nielsen-Love, L.U.M.E - Lisabon Underground Music Ensemble,Vincent Courtois, The Vojay Iyer Trio, Alba Careta Group, Ted Poor & Cuong Vu, Trondheim Jazzorchestra & Jason Moran, Emilé Parisien Sextet, ...).

Mario Rom  © Patrick ŠpankoMario Rom © Patrick Španko
Richard Bona © Patrick ŠpankoRichard Bona © Patrick Španko
Archie Shepp © Patrick ŠpankoArchie Shepp © Patrick Španko
Manhattan Transfer © Patrick ŠpankoManhattan Transfer © Patrick Španko

Nechýbajú takisto krátke články o hudobných kluboch s programom, spätný pohľad na Deutschen Jazzpreises 2022, o novom albume skupiny Phraim - Hysteria s charizmatickým hlasom Viviane Parra, podrobné zhodnotenie súťaže O1 - Jazzstipendium, ktoré vyhral náš klavirista Alan Bartuš, nový album Ornette Colemana, profil dua Camille Bertault & David Helbock. A k tomu všetkému "bilancia" úmrtí, hlavne vďaka vírusu COVID 19, veľa noviniek a recenzií na jazzové CD albumy i vinylové LP, domáce i zahraničné, ako napríklad: Punkt.Vrt.Pastik - Zurich Concert, Andrea Motis - Loophonies, Markus Stockhausen / Vangelis Katsoulis / Arild Andresen: Across Mountains, Sebastian Sternal - Thelonia, Heidi Bayer - Korsh, Jon Balke - Hatia, Manuel Hermia - Freetet, Omar Sosa & Marialy Pachero - Manos, Ingrid Laubrock + Andy Milne - Fragile, Rudi Berger Quintet - Longinos, ... Želám príjemné a poučné čítanie!

Marialy Pachero © Patrick ŠpankoMarialy Pachero © Patrick Španko
Alan Bartuš © Patrick Španko Alan Bartuš © Patrick Španko
Manuel Hermia © Patrick ŠpankoManuel Hermia © Patrick Španko
Ingrid Laubrock © Patrick ŠpankoIngrid Laubrock © Patrick Španko