Kto odišiel do večnosti v roku 2019 ???

Kto odišiel do večnosti v roku 2019 ???
Logo

  04.02.2020

Na konci každého roku alebo začiatkom toho nového, médiá zverejňujú rôzne štatistiky. V každom roku nás zasiahnu aj smutné správy v podobe odchodu do nebeského orchestra známych či menej známych jazzových osobností. Z nášho okolia či regiónu alebo aj celosvetovo známi jazzmeni. Rok 2019 nebol žiadnou výnimkou a už nie je medzi nami nejeden významný skladateľ či interpret. Redakcia 1.slovenského online jazz magazínu skjazz.sk pristupuje po druhý raz k takejto smutnej štatistike. Je dobré pripomenúť si týchto umelcov a ich dielo. Česť ich pamiatke!

V januári nás opustil skladateľ, dirigent a klavirista Michel Legrand (24.2.1932 - 26.1.2019), ktorý v 50-tych rokoch začal komponovať skladby pre umelcov, s ktorými hrával. Jeho jeden z prvých úspešných hitov bol La Valse des Lilas, v ktorom ukázal svoj individuálny štýl a jedinečný zmysel pre melodickosť, ktorá sa stala preňho charakteristická. V roku 1955 zakúsil komponovanie filmovej hudby pre Les Amants du Tage. Tento počin oslavoval veľký úspech a o 4 roky neskôr začal spolupracovať s poprednými filmovými režisérmi - Orson Welles, Marcel Carné, Clint Eastwood, Norman Jewison, Louis Malle, Andrzej Wajda, Richard Lester, Claude Lelouch a mnoho ďalších. Legrand vo veľkej miere zasiahol aj do jazzu. V roku 1958, keď navštívil USA, spolupracoval s takými legendami ako Miles Davis, John Coltrane, Bill Evans, Phil Woods, Ben Webster, Hank Jones a Art Farmer. Na Slovensku nikdy nevystupoval!

19. februára 2019 nás opustil jeden z čelných predstaviteľov dixielendu na Slovensku, resp. v Bratislave, a to v 60-tych rokoch - Ján "Johnny" Turi-Nagy. Odišiel od nás po ťažkej chorobe len tri dni pred oslavou svojich 83. narodenín, v rodinnom kruhu u svojej dcéry v Maďarsku, ktorá sa o neho starala do posledných chvíľ. Ja som sa jeden jediný raz stretol s Jankom Turi-Nagyom v bratislavskej kaviarni LuCaffe začiatkom októbra 2016, kde vystupovali Starí bardi slovenského jazzu - Igor Čelko, Vlado Vizár, Jan Jankeje, Karol Sucháň a Patrícia Páleníčková. No a po prestávke sa pridali aj obaja klarinetisti - Peter "Citrón" Móric a Ján "Johnny" Turi-Nagy. Tu si môžete pozrieť aj veľký fotoreport, ktorý som z tohto milého podujatia urobil.

Michel Legrand © Patrick ŠpankoMichel Legrand © Patrick Španko
Ján Johnny Turi-Nagy © Patrick ŠpankoJán Johnny Turi-Nagy © Patrick Španko

V marci 2019 zomrel ďalší skladateľ a klavirista - Jacques Loussier (26.10.1934 - 2.3.2019). Jacques Loussier založil svoje prvé trio v roku 1959, spoločne s kontrabasistom Pierre Michelotom (zomrel v roku 2005) a bubeníkom Christianom Garrosom (zomrel v roku 1998). Bohatá medzinárodná kariéra Jacques Loussiera sčítala vyše tri tisíc koncertných vystúpení a vyše sedem miliónov predaných albumov. "Jacques Loussier mal myšlienku génia - v tej dobe prispôsobiť Bacha jazzu. A bol úspešný po celom svete. Hudba Johanna Sebastiana Bacha je veľmi swingová a možno je to náš prvý jazzman" - povedal novinár Jazz Magazine Pascal Anquetil. Okrem diel J.S.Bacha upravoval diela majstrov ako boli: Vivaldi, Ravel, Satie, Debussy a Schumann. Ale Jacques Loussier mal okrem sveta jazzu aj svet filmov a filmových melódií. Skomponoval hudbu pre viac ako sto filmov. Na Slovensku taktiež nikdy nevystupoval!

Mansur Scott (čítaj exkluzívny rozhovor) bol známy najmä ako spevák a perkusionista so srdečným, mierumilovným, dobrodružným a šarmantným prístupom k životu a k ľudom. V tvorivom hudobnom procese sa prejavoval podobne. Snažil sa sprostredkovať príbeh, ktorý býva často odrazom jeho životných skúseností. Čerpal z tradície a spirituality jazzových majstrov. S mnohými z nich sa priatelil, spolupracoval a koncertoval. Viedol „rušný“ život a skolaboval priamo na pódiu. Dostal infarkt a neskôr mŕtvicu, čo mohlo predčasne ukončiť jeho umeleckú kariéru. Pozbieral sa však a naďalej koncertoval. Pred niekoľkými rokmi sa spoznal s Paulom Zaunerom, organizátorom jazzového festivalu INNtöne a odvtedy s ním príležitostne vystupuje (napr. aj na Bratislavských jazzových dňoch 2011, Medzinárodný jazzový festival Košice 2009, festival Jazz Prešov 2009, ...). Mansur Scott zomrel 6. mája 2019, avšak rok narodenia nie je verejne známy!

Jacques Loussier © Patrick ŠpankoJacques Loussier © Patrick Španko
Mansur Scott DSC_4407Mansur Scott © Patrick Španko

6. júna 2019 zasiahla celý hudobný svet zlá správa! Vo veku 77 rokov nás navždy opustila ikonická hudobná legenda Malcolm John Rebennack Jr, známy pod umeleckým menom Dr. John (* 20.11.1941). Príčinou smrti bol infarkt. Bol členom Rock and Roll Hall of Fame, 6x získal Cenu Grammy, skladateľ, producent, klavirista a spevák. Jeho hudobný mix obsahoval prvky žánrov ako blues, jazz, pop, boogie woogie a rock and roll. Bola to jeho unikátna hudobná zmes, ktorá vychádzala z jeho srdca i z jeho rodného mesta New Orleans. Svoju hudobnú kariéru odštartoval v druhej polovici 50-tych rokov, keď sa stal prominentným spevákom a klaviristom svojej rodnej hudobnej scény. Jeho otec ho vždy v hudbe podporoval. Koncom 60-tych rokov si už Malcolm vytvoril postavu Dr Johna, ktorá bola postavená na kňazovi woodoo. Nahral viac ako 30 albumov aj s takými menami ako: bubeník Art Blakey, saxofonista David Newman, speváci Ray Charles a Aretha Franklin, ... Na Slovensku nikdy nevystupoval!

V sobotu 15. júna 2019 zasiahla jazzový svet smutná správa. U našich susedov v Rakúsku odišla nečakane do večnosti vo veku 72 rokov legenda rakúskeho jazzu – skladateľ, aranžér, flautista, bas klarinetista a saxofonista Karlheinz Miklin (1946 – 2019)! Tento 72-ročný veterán bol v rokoch 1983 – 2001 vedúcim Jazzového oddelenia na Musikhochschule v Grazi a takisto po celom svete mal svoje jazzové triedy na popredných školách. Miklinovi prednedávnom vyšiel album s názvom Next page, kde je osem jeho kompozícií, všetky zaranžoval Michael Abene a nahral ich Jazz Orchester Steiermark (JOS) pod vedením dirigenta Sigi Feigla. Karlheinz Miklin bol vášnivým poredaggom, ktorý v rokoch 2003 – 2012 pôsobil aj ako predseda Medzinárodnej asociácie Jazzových škôl (IASJ). Miklin bol veľmi aktívny až do nedávnej doby a na rakúskej jazzovej scéne zanechal veľmi hlbokú a výraznú stopu – ako hudobník i ako pedagóg! Na Slovensku niekoľko razy koncertoval - napríklad Jazz pod hradom 2009 v Trenčíne, ...

Dr John © Patrick ŠpankoDr John © Patrick Španko
Karlheinz Miklin © Patrick ŠpankoKarlheinz Miklin © Patrick Španko

Spájal všetky tieto mená: Peter Erskine, Maria Schneider, George Mraz, Fred Wesley, Antonio Farao, Kalman Olah či Jeff „Tain“ Watts - český skladateľ, aranžér, pedagóg a saxofonista Rostislav Fraš! Opustil nás 13. novembra 2019 (1975 - 2019) po dlhej chorobe. Rostislav absolvoval Konzertvatórium Jaroslava Ježka. Viedol vlastné kvarteto Kind of Mind, ktoré založil spoločne s kontrabasistom Petrom Dvorským, ale okrem toho bol aj členom takých formácií ako: Hot Line, Veleband, S´aight a Limited Edition, ... či spolupracoval s jazzmenmi ako: Karel Růžička, Matúš Jakabčic, Najponk, Skip Wilkins, Gustav Brom Big Band, East European Artsamble či už spomínanými svetovými hráčmi. Medzi hudobníkmi bol veľmi obľúbený pre svoju kamarátsku povahu. Bol verný jazzovej tradícii, vyučoval na Konzervatóriu Jaroslava Ježka v Prahe a na Janáčkovej akadémii v Brne a patril k najvyhľadávanejším saxofonistom na českej jazzovej scéne!

Začiatkom decembra, presne 7. decembra 2019 odišiel od nás na jam session do večnosti nemecký skladateľ, aranžér, grafický designer, trubkár a hráč na krídlovku Herbert Joos (21.3.1940 – 7.12.2019)! V rodnom Karlsruhe sa najprv ako samouk vzdelával v hre na trúbku a až potom bral súkromné hodiny. Od roku 1958 študoval hru na kontrabase aby neskoršie presedlal na krídlovku, melofón a alphorn. Od polovice 60-tych rokov bol členom Modern Jazz Quintet Karlsruhe. Celoeurópsky sa stal známym vďaka angažmán v legendárnom súbore Vienna Art Orchestra v 80-tych rokoch, s ktorým nahral 5 albumov v priebehu rokov 1980 až 1985. Naskoršie začal hrávať s Orchestre National de France. Spolupracoval s takými menami jazzu ako: Bernd Konrad, Hans Koller, Adelhard Roidinger, Kenny Wheeler, Ack van Rooyen, Patrick Babelaar, Michel Godard, Wolfgang Puschnig, Clemens Salesny, … V roku 2017 získal jazzovú Cenu za celoživotné dielo Baden-Württemberg. Na Slovensku nikdy nekoncertoval!

Rostislav Fraš © Patrick ŠpankoRostislav Fraš © Patrick Španko
Herbert Joos © Patrick ŠpankoHerbert Joos © Patrick Španko