Kontrabasista Robert Jukič !!!

Kontrabasista Robert Jukič !!!
Robert Jukič © Patrick Španko

  08.01.2018

Excelentný slovinský kontrabasista, skladateľ a aranžér s nespútanou energiou a citom pre lyrickosť, v súčasnosti jeden z najvšestrannejších kontrabasistov na domácej scéne – Robert Jukič. Do povedomia sa dostal najmä vďaka svojmu neohraničenému hudobnému prístupu, ktorý si nekladie žiadne žánrové obmedzenia. Robert Jukič pôsobí v množstve projektoch a spolupracuje s umelcami v rôznych žánrových oblastiach. Jeho štýl charakterizuje sloboda a nespútanosť. Svojou hudbou posúva hranice domácej scény a je považovaný za inovátora. Za svoju tvorbu získal niekoľko ocenení a v súčasnosti patrí k najvyhľadávanejším hudobníkom vo Slovinsku. Robert Jukič oslavuje 40-te narodeniny!

Narodil sa 9. januára 1978. Hudbe sa venoval už od malička ako samouk. V začiatkoch bol vystavený najmä klasickej hudbe. Prvým nástrojom, na ktorý sa učil boli bicie a neskôr v 14-tich prešiel na akustickú gitaru. Ani pri tej však dlho nezostal a po dokončení strednej školy prešiel na basgitaru, ktorá sa stala jeho osudovým nástrojom. Už od 15-tich rokov začal vystupovať a nahrávať albumy. V 19-tich rokoch prišlo seriózne rozhodnutie, že zasvätí celý svoj život hudbe a v tomto období začal hrávať aj na kontrabase.

 Robert Jukič © Patrick Španko Robert Jukič © Patrick Španko

Robert Jukič © Patrick Španko (2)Robert Jukič © Patrick Španko (2)


Jukič už od začiatku svojej kariéry nebol štýlovo vyhranený, čo do veľkej miery ovplyvnilo jeho sound a vlastnú tvorbu. Vďaka rôznorodým projektom získal veľa skúseností v množstve žánroch, ktoré len prehĺbili jeho muzikalitu. S odstupom času sa rozhodol pre hudobné štúdium a dostal sa na prestížnu Kunstuniversität v rakúskom Grazi, kde získal magisterský diplom pod vedením Wayne Darlinga. Štúdium mu otvorilo nové brány v hudobnom svete a začal spolupracovať so svetoznámymi umelcami a objavil sa na všetkých kontinentoch. So svojim prvým vlastným jazzovým debutom How About That? prišiel v roku 2002. Nasledovali ďalšie úspešné albumy ako Phases Of One (2003), Radio (2009), Jazz For Masses (2009), Dobrote iz skrinje zarote (2011) a iné. Obzvlášť zaujal verejnosť albumom Life (2013), ktorý vyšiel pod švajčiarskym Unit Records. Prednosťou albumu je zaujímavé prepojenie vážnej hudby, jazzu a world music.

Jukičove kompozície sa objavili v rôznych aranžmánoch a boli interpretované v jazzových ansámbloch, big bandoch, komorných orchestroch, či dokonca v rockových kapelách. Na svojom konte ma aktuálne 8 vlastných albumov a jeho meno sa objavilo na viac než ďalších 60-tich CD. Počas svojej kariéry spolupracoval s menami ako Mario Gonzi, Adrien Mears, Owen Hart Jr., Oliver Kent, Flip Phillip, Ed Partyka, Martin Reiter, Maja Jaku, Renato Chicco, Jonathan Blake, Nicole Henry, Owen Howard, Howard Curtis, Andy Middleton, Femi Temowo, Jure Pukl, Deborah Brown, či známy slovenský klavirista Ľuboš Šrámek a mnoho ďalších.

 Robert Jukič © Patrick Španko Robert Jukič © Patrick Španko

Robert Jukič © Patrick ŠpankoRobert Jukič © Patrick Španko


V roku 2008 získal ocenenie verejnosti v slovinskej autorskej súťaži. V súčasnosti aktívne komponuje pre rôzne zostavy, či krátke filmy, koncertuje a vedie workshopy. Na Slovensku vystupoval v roku 2009 v rámci Open Jazz Festu v kapele Hanky Gregušovej alebo na Festivale Doda Šošoku 2010 v triu s Herwigom Gradischnigom a Vladimirom Kostadinovičom.