Klavirista Michael Wollny !!!

Klavirista Michael Wollny !!!
Michael Wollny © Patrick Španko

  21.05.2018

Talentovaný nemecký klavirista, skladateľ, pedagóg, držiteľ mnohých ocenení, inovatívny a nekonvenčný umelec – Michael Wollny. V súčasnosti je jednou z najvyhľadávanejších a najsledovanejších osobností nemeckej jazzovej scény. Do povedomia sa dostal už pomerne v mladom veku len v začiatkoch svojej kariéry, keď preukazoval unikátnosť svojho myslenia. Jeho základným cieľom kompozície je nepredvídateľnosť, odvaha a túžba vytvoriť niečo, čo predtým ešte nikto nepočul. Jeho drive neustále hľadať nové prostriedky, sound a kompozičné prístupy mu vyslúžil označenie maestro. Michael Wollny oslavuje okrúhle 40-tiny!
Narodil sa 25. mája 1978 vo Schweinfurte. Hudbe sa venoval už od malička. Na Musikschule Schweinfurt študoval husle a klavír a neskôr pokračoval na Zilcher Conservatory vo  Würzburgu, kde ukončil štúdium v roku 1997. Michael Wollny preukazoval veľký talent a nadanie, keď sa mu podarilo uspieť v štátnej súťaži mládeže do 20 rokov - Jugend musiziert. Následne išiel študovať na Hochschule für Musik vo  Würzburgu pod vedením mien ako Chris Beier, John Taylor a Walter Norris. Ešte počas štúdia od roku 1998 až do roku 2002 bol členom vynikajúceho národného big bandu – Bundesjazzorchester. Okrem toho popri štúdiu hrával v kvintete Hubert Wintera.

Michael Wollny © Patrick ŠpankoMichael Wollny © Patrick Španko
Michael Wollny © Patrick ŠpankoMichael Wollny © Patrick ŠpankoSvoj prvý debut Sound of Silence nahral a vydal v roku 2002. Taktiež bol členom úspešného tria [em], s ktorým nahral niekoľko albumov v zostave Eva Kruse a Eric Schaefer. V roku 2005 Michael Wollny podpísal kontrakt s prestížnym labelom ACT Music, pod ktorým vydal niekoľko úspešných albumov. Jeho tvorba v sebe častokrát nesie temnejšiu, dramatickú a melancholickú atmosféru, čo vyplýva z jeho kompozičnej inšpirácie, ktorú čerpá z literatúry, filmov a obrazov. Medzi jeho najväčšie inšpirácie patria filmári Dario Argento, Luis Buñuel, David Cronenberg, Werner Herzog, David Lynch a maliar Charlotte McGowan-Griffin. Svoj kompozičný vkus si vytvoril dôkladným študovaním osobností ako Richie Beirach, Björk, Jarvis Cocker, Peter Fulda, Keith Jarrett, Joachim Kühn, Chris Morris, Walter Quintus, Steve Reich a John Taylor.V roku 2007 prišiel s impozantným prvým sólovým albumom, ktorý bol postavený na gotických novelách. Po štýlovej stránke je Michael Wollny veľmi flexibilný a čerpá z viacerých žánrov, no samozrejme styčnými piliermi sú jazz a klasická hudba. Na pomerne krátku kariéru má Michael Wollny na svojom konte množstvo ocenení. Je niekoľko násobným držiteľom najprestížnejšieho nemeckého jazzového ocenenia Echo Jazz a mnohých ďalších ako Ronnie Scott's Jazz Award s [em] za najzaujímavejších nováčikov na scéne a tiež  Neuer Deutscher Jazzpreis s [em] a aj sám ako najlepší sólista. Okrem jazzových pódií sa objavoval taktiež v spolupráci s divadlami a od roku 2014 sa stal profesorom na prestížnej inštitúcií Hochschule für Musik und Theater v Leipzigu.

Michael Wollny © Patrick ŠpankoMichael Wollny © Patrick Španko
Michael Wollny © Patrick ŠpankoMichael Wollny © Patrick ŠpankoMichael Wollny je rozhodne pozoruhodnou invenčnou osobnosťou, ktorá ešte môže počas svojej kariéry priniesť veľa zaujímavej tvorby. Pre svoje kvality sa stal jednou z hlavných tvári vydavateľstva ACT. Na Slovensku sme mali možnosť obdivovať jeho majstrovskú hru na Open Jazz Festivale na Zelenej vode v roku 2011, keď vystúpil s triom  [em]!