Bubeník John Hollenbeck !!!

Bubeník John Hollenbeck !!!
John Hollenbeck © Patrick Španko

  18.06.2018

Vynikajúci americký jazzový bubeník a skladateľ z New Yorku, všestranný virtuóz – John Hollenbeck. Do povedomia sa dostal najmä v spolupráci s Bob Brookmeyerom a s vlastnými projektami Claudia Quintet, John Hollenbeck Large Ensemble a mnohými ďalšími. John Hollenbeck sa zapísal ako popredný skladateľ, líder a talentovaný bubeník, ktorého uznávajú najmä pre jeho všestrannosť a sviežosť eklektického myslenia v spájaní tradície s moderným myslením. Aktuálne oslavuje okrúhlych 50 rokov!

Narodil sa 19. júna 1968 v Binghamtone v štáte New York. John Hollenbeck vyrastal v obklopení rôznorodou hudbou, čo sa neskôr podpísalo na jeho všestrannom myslení. Po tom, čo získal titul z hrania na bicie nástroje a kompozície na Eastman School of Music sa presťahoval do hlavného mesta – New York City. Jeho nadanie bolo neprehliadnuteľné aj pre veľkých umelcov, preto sa rýchlo dokázal spojiť so zoskupeniami i menami ako Bob Brookmeyer, Fred Hersch, Tony Malaby, the Village Vanguard Orchestra, Kenny Wheeler, Pablo Ziegler, Cuong Vu a mnoho ďalších.

John Hollenbeck © Patrick ŠpankoJohn Hollenbeck © Patrick Španko
John Hollenbeck © Patrick ŠpankoJohn Hollenbeck © Patrick ŠpankoV jeho hudbe sa najčastejšie stretávame so spojením avantgardného jazzového myslenia s moderným kompozičným prístupom a minimalizmom. Po mnohých rokoch pôsobenia v úlohe sidemana sa od roku 2001 začal prezentovať vlastnou tvorbou v pozícii lídra a to tak intenzívne, že v priebehu pár mesiacov vydal až 4 odlišné albumy v rôznych zostavách.

Jednou z jeho najúspešnejších kreatívnych iniciatív je zoskupenie s názvom Claudia Quintet, ktoré sa stalo najdlhšie trvajúcim projektom Hollenbecka. Toto zoskupenie má na svojom konte viac než 7 albumov a zapísalo sa ako dôležitý článok moderného jazzu. Claudia Quintet sa stal najlepšou platformou pre Hollenbeckové rôzne umelecké polohy. Najnovší album tohto projektu Super Petite (2016) prináša spojenie veľkej virtuozity, melodickosti, lyrickosti formou prevažne krátkych skladbičiek. Claudia Quintet si za niekoľko rokov aktívnej tvorby vyslúžil množstvo ocenení a podarilo sa mu aj nahrať kompletnú suitu v rámci programu Chamber Music America New Jazz Works. Okrem tohto projektu sa dostalo Hollenbeckovi pocty najmä za John Hollenbeck Large Ensemble – big band, v ktorom ukazuje svoje kreatívne, experimentálne a inovatívne poňatie súčasného jazzu pre veľký ansámbel. V tomto projekte si John Hollenbeck nekladie žiadne predsudky a bariéry, chce len prinášať veľkolepú atmosféru akýmikoľvek prostriedkami, a práve preto je tento projekt tak úspešný.

John Hollenbeck © Patrick ŠpankoJohn Hollenbeck © Patrick Španko
John Hollenbeck © Patrick ŠpankoJohn Hollenbeck © Patrick Španko

Okrem aktívnej kariéry skladateľa a interpreta sa Hollenbeck venuje aj pedagogike a to ako profesor bicích nástrojov a improvizácie na Jazzovom inštitúte v Berlíne a v súčasnosti na  McGill University’s Schulich School of Music. John Hollenbeck počas svojej kariéry získal množstvo ocenení a 4 Grammy nominácie. Jeho tvorba je vnímaná ako veľmi progresívna a ovplyvnila smerovanie mnohých jazzmanov.