jazzman# 48751751

TRUBKÁR A PEDAGÓG WYNTON MARSALIS !!!

17.10.2016

 WYNTON  MARSALIS Celosvetovo uznávaný jazzový umelec, skladateľ, pedagóg, ktorý mal od začiatku svojej kariéry veľký dopad na smerovanie jazzu – legendárny americký trubkár Wynton Marsalis. Je známy pre svoj odpor voči elektrifikácii jazzu, vďaka svojmu postoju podporil novo vzniknuté hnutie a oslovil úplne nové generácie mladých muzikantov a je považovaný za jedného z najväčších pokračovateľov americkej tradície. Wynton Marsalis oslavuje 55-te narodeniny.

 

 

Narodil sa 18 októbra 1961 priamo v centre jazzu - v meste New Orleans v štáte Louisiana. Wynton sa narodil do svetoznámej muzikálnej rodiny a je druhým synom v poradí. Vďaka otcovi a aj rodnému mestu sa veľmi rýchlo oboznámil s jazzom. Už vo veku 8 rokov hrával tradičný neworleánsky jazz v miestnom baptistickom kostole pod vedením Danny Barkera. Neskôr, keď mal 14, už hrával spolu s  WYNTON  MARSALIS  neworlánskou filharmóniou. Počas strednej školy hrával v niekoľkých miestnych významných zoskupeniach ako New Orleans Symphony Brass Quintet, New Orleans Community Concert Band, New Orleans Youth Orchestra, New Orleans Symphony a niekoľko ďalších jazzových kapiel. V 17-tich rokoch ho prijali na Tanglewood's Berkshire Music Center a stal sa tak najmladším hudobníkom na inštitúcii. Počas štúdia vyhral aj ocenenie Harvey Shapiro ako unikátny študent plechového dychového nástroja. V roku 1979 sa presťahoval do New York City, aby mohol študovať na Juilliard.

 

 

Príchodom Wynton Marsalisa na scénu sa začalo takzvané hnutie Young Lions, ktoré sa zameriavalo hlavne na akustický jazz a snažilo sa upustiť od jazzových smerov predošlej dekády. Výsledkom bolo množstvo vydavateľstiev, ktoré sa začali zajímať o akustický jazz a mladých hudobníkov. V roku 1980 sa stal členom legendárnych Jazz Messengers pod vedením Art Blakeya. Už v tom čase ho ospevovali všetky média, pretože v ňom videli budúcnosť jazzu. Zo začiatku bol kritizovaný, že je imitáciou Miles  WYNTON  MARSALIS  Davisa, ale mladý Marsalis štúdiom starého i nového jazzu bol schopný si nájsť vlastný sound. Nasledujúce dve dekády priniesli spolupráce s významnými umelcami ako Sarah Vaughan, Dizzy Gillespie, Sweets Edison, Clark Terry, Sonny Rollins, Ron Carter, Herbie Hancock, Tony Williams a mnoho ďalších. Od tých čias s dobre rozbehnutou kariérou sa Wynton Marsalis rozhodol urobiť pre jazz všetko, čo bude v jeho silách. Odzrkadlením toho, že tomu tak bolo je množstvo rádiových a televíznych programov, v ktorých účinkoval alebo ich sám viedol, ďalej 5 vlastných kníh o jazze, jeho pedagogická činnosť a hlavne desiatky fenomenálnych albumov a patrične získaných ocenení. V roku 2004 otvoril prvú inštitúciu svojho druhu, ktorá zastrešuje, vzdelávanie, nahrávanie, skúšky a koncerty - Jazz at Lincoln Center. Na tieto účely postavili aj prvú koncertnú halu dizajnovanú výhradne na účely jazzu. Okrem iného je aj riaditeľom jazzového programu na Juilliard University.

 

 

To je však len krátky výsek z jeho kariéry, ktorý ani z ďaleka nezastrešuje jeho zásluhy. Počas nej nahral viac ako 80 albumov. Bol kľúčovým hudobníkom  WYNTON  MARSALIS  vo vývoji akustickej tradície jazzu, ktorú zasadil do moderného konceptu. Za jeho nespočetné prínosy hovoria samotné ocenenia, ktorých nie je málo ako napríklad 9 Grammy, niekoľko čestných titulov, národná medaila za prínos v hudbe a mnoho ďalších. Ako prvý jazzový hudobník vôbec získal Pulitzerovú cenu. Wynton Marsalis sa tak pomerne veľmi skoro zapísal do análov jazzovej histórie. Na Slovensku vystupoval jeden jediný raz na festivale Bratislavské jazzové dni 1991.


viac fotiek  Peter Dobšinský

Diskusia

« Máj 2024
PoUtStŠtPiSoNe
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

skJazz na Facebooku
Fond na podporu umenia

Plaut

Baumit

Baumit

Dobry anjel