jazzman# 48629620

KLAVIRISTA KEITH JARRETT !!!

04.05.2015

 KEITH JARRETT Keith Jarrett je americký skladateľ a klavirista, ktorý sa venuje jazzovej aj klasickej hudbe. Patrí medzi plodných a inovatívnych hudobníkov z konca 20. storočia a je známy svojou divokou a melodickou improvizáciou. Jeho štýl okrem jazzových tradícií čerpá aj z európskej vážnej hudby, gospelu, blues a folkovej hudby. Počas svojej kariéry získal niekoľko významných ocenení a spolupracoval s viacerými ikonami jazzu. V pozícií leadra v jazzovej a klasickej hudbe nahral celkovo takmer 80 albumov. Keith Jarrett slávi 70. narodeniny!

 

 

Keith Jarrett sa narodil 8. mája 1945 v Allentown v štáte Pennsylvánia. Žil na predmestí a veľmi skoro prišiel do kontaktu s hudbou. Jarrett disponuje absolútnym sluchom a už ako malé dieťa bol neuveriteľný hudobný talent. Klavíru sa začal venovať ešte pred svojimi tretími narodeninami a vo veku piatich rokov sa objavil v televízií na talentovej show. Svoj prvý klavírny recitál realizoval, keď mal sedem rokov a hral diela od veľkých skladateľov ako Bach, Mozart, Beethoven a Saint-Saëns. Recitál zakončil dvomi vlastnými kompozíciami. Jarrett pokračoval v intenzívnom štúdiu  KEITH JARRETT klavíra a vystriedal niekoľko učiteľov. V študentskom veku na Emmaus High School sa začal venovať jazzu a veľmi rýchlo si ho dokázal osvojiť. Začal sa zaujímať o súdobú jazzovú scénu a medzi jeho prvé inšpirácie patril Dave Brubeck. Jeho talent neostal nepovšimnutý - Jarrett dostal ponuku študovať klasickú kompozíciu v Paríži u známeho učiteľa Nadia Boulangera. Ponuku však zrušil, kvôli narastajúcemu záujmu o jazz. Po ukončení stredoškolského štúdia išiel na Berklee Collage of Music. O rok neskôr sa presunul do New Yorku, kde vystúpil v známom klube Village Vanguard. Neskôr si ho zavolal Art Blakey, aby hral v jeho zoskupení Jazz Messengers. Počas ich vystúpení si ho všimol Jack DeJohnette, ktorý ho odporučil svojmu band leaderovi, a tak sa Jarrett pridal ku The Charles Lloyd Quartet. Vďaka koncertnej šnúre po Amerike, Európe a Rusku sa stal uznávaným a dobre známym umelcom.

 

 

Netrvalo dlho a Jarrett začal nahrávať svoje skladby ako leader. Najprv pracoval s malými ansámblami na začiatku s triom spolu s Charlie Hadenom a Paul Motianom. Jeho prvý album Life Between the Exit Signs (1967) vydal pod značkou Vortex. Nasledujúci album Restoration Ruin (1968) patrí k najbizarnejším z pomedzi jeho  KEITH JARRETT nahrávok. Nielen že sa sotva dotkne klavíru na tomto albume, ale aj nahral všetky ostatné nástroje vrátane spevu sám. V roku 1968 sa pridáva k legendárnemu Miles Davisovi. Po jeho boku sa objavil na niekoľkých albumoch ako Miles Davis at Fillmore (1970), Live-Evil (1970), Get Up With It (1974 a iné. Jarrett Davisa opísal ako vitálny vplyv na jeho hudobnú aj osobnostnú stránku. V 70-tych rokoch viedol American Quartet a European Quartet. Prvý spomenutý vznikol z jeho predchádzajúceho tria obohateného o saxofonistu Dewey Redmana. Na albumoch s American Quartet Jarrett ojedinele hrá aj na sopránovom saxofóne alebo perkusívnych nástrojoch. European Quartet pozostával zo saxofonistu Jan Garbareka, kontrabasistu Palle Danielssona a bubeníka Jon Christensena. Hrali podobný štýl ako American Quartet, ale americké tradície vymenili za európsky folk a vážnu hudbu.

 

 

Keith sa preslávil aj so svojimi klavirnými sólo albumami, dokonca niektoré z nich sa stali najpredávanejšie klavírne albumy v histórií. Úspech mal aj pri live koncertoch, preto realizoval niekoľko live nahrávok a vydal DVD záznamy svojich sólo koncertov. Medzi najúspešnejšie patria The Köln Concert (1975) a Sun Bear Concerts (1976). Jeden z mnoho úspešných Jarrettových projektov bolo realizovanie jazzových štandardov spolu s Gary Peacockom a Jack DeJohnettom, ktoré vyšli v troch edíciách Standards, Volume 1, Standards, Volume 2 a Changes. Najaktuálnejší  KEITH JARRETT album po albume je Last Dance (2014), , je sólový projekt s názvom Creation (2015). Popri jazzovej kariére dokázal simultánne „prevádzkovať“ aj kariéru v oblasti klasickej hudby. Pre spoločnosť ECM nahral množstvo albumov vážnej hudby od skladateľov ako Bach, Handel, Shostakovich, Arvo Pärt a vrátane aj svojej vlastnej tvorby. Jarrett získal Léonie Sonning Music Prize, čo je ocenenie, ktoré sa udeľuje prevažne iba hudobníkom vážnej hudby - okrem Miles Davisa je jediným držiteľom z pomedzi jazzových hudobníkov. Ďalším významným ocenením je Polar Music Prize a množstvo iných od magazínu Down Beat. Keith Jarret na Slovensku nikdy nevystupoval.


viac fotiek  Peter Dobšinský

Diskusia

« Apríl 2024
PoUtStŠtPiSoNe
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

skJazz na Facebooku
Fond na podporu umenia

Plaut

Baumit

Baumit

Dobry anjel