jazzman# 48654339

MONGOLI V TRENČÍNE !!!

2.8.2014, 10.30hod., Mierové námestie, TN
30.07.2014

 AJINAI V sobotu 2.8. 2014 o 10:30 vystúpi v Trenčíne skupina AJINAI. Slovensko tak je po Dánsku a Portugalsku ďalšou zastávkou ich európskeho turné.

Hrať budú počas Farmárskeho jarmoku na Mierovom námestí. Vstup na koncert je voľný.

 

Hudba kapely AJINAI je založená na zvláštnom hrdelnom speve a je kombináciou klasickej mongolskej hudby a moderných nástrojov. Do Trenčína prídu v 5-člennej zostave so starodávnymi mongolskými nástrojmi ako sú píšťaly, drumbľa alebo morin khuur (zvláštny druh huslí s hlavou koňa). Všetci členovia sú brilantní a skúsení hudobníci, ktorí ostatné roky prežili v rušnom čínskom Pekingu. Ich život na tamojšej rockovej scéne vniesol do ich hudby moderné prvky a tradičné nástroje skombinovali s bicími a rockovou basovou linkou a gitarou.


Hrdelný spev je zvláštna technika vytvárania tónu pomocou kombinácie pohybov pier, hrdla, jazyka alebo čeľustí. Spevák pri hrdelnom spievaní dokáže vydávať viac tónov súčasne. Ako hovorí jedna z poetických definícií tohto spôsobu spevu, „spievanie v tomto štýle dáva pocit vetra, víriaceho medzi skalami“.

 

Názov skupiny AJINAI v preklade znamená vznešený, výnimočný kôň a prepája jej členov na mongolský pôvod ich hudby. Ako hovorí spevák: "Mongolské kone sú z histórie známe pre svoju vytrvalosť a schopnosť udržať si chladnú hlavu v chaotických situáciách, aké boli napríklad v bojoch v armáde kráľa Džingischána. Všetky tieto vlastnosti sú tým, čo chceme zachovať v našej kapele, a to nielen v hudbe, ale aj v živote. "

Ich debutový album, ktorý vyšiel v minulom roku, vyniesol do popredia ich vlastné skladby ale aj dávne  Ajinai mongolské ľudové piesne, ktoré sú ich cenným dedičstvom.

Popularita hrdelného spevu medzi Mongolmi vznikla pravdepodobne v dôsledku zemepisnej polohy a kultúry. Otvorená krajina Mongolska umožňuje niesť zvuky na veľkú vzdialenosť. Vedci, ktorí študujú hrdelný spev v týchto oblastiach, ho označili za neoddeliteľná súčasť starovekého animistického náboženstva, ktoré je v tamojších pastierskych oblastiach dodnes praktizované. Animistický pohľad na svet definuje objekty v prírode nielen podľa ich ich tvaru alebo umiestnenia, ale aj podľa toho, ako znejú. Príkladom je mongolský príbeh vodopádu nad Buyan Gol (Jelenia rieka), ktorý hovorí o tom, že jeho mystické harmonické zvuky lákajú zver slniť sa v jeho vodách. Podľa tohto mýtu práve tu ľudia odkryli silu harmonických tónov. Pravdou skutočne je, že v tejto časti Ázie bolo vyvinutých mnoho nástrojov a techník, ktoré napodobňujú zvuky zvierat, vetra a vody.

 

Hrajú:

Hujiltu - spev, hoomei

Aoergula – spev, hoomei

Qiu Weiming – basgitara, vokál

Buren Bayar – bicie, perkusie

Zhi Wei - gitara

 


viac fotiek  Tlačová správa

Diskusia

« Apríl 2024
PoUtStŠtPiSoNe
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

skJazz na Facebooku
Fond na podporu umenia

Plaut

Baumit

Baumit

Dobry anjel